Chcemy podłączyć Litwę do gazu

Najnowsze

tvnPolska i Litwa rozważają budowę połączenia gazowego, ale pytanie jest, czy będzie sie ono opłacać

Gaz-System oraz litewska firma gazownicza Lietuvos Dujos planują podpisanie latem listu intencyjnego w sprawie wykonania analiz biznesowych dla ewentualnego połączenia gazowego - poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska.

- List dotyczy współpracy pomiędzy spółkami przy analizie możliwości budowy gazociągu pomiędzy Litwą a Polską - powiedziała rzeczniczka polskiego operatora gazociągów przesyłowych.

- Zanim jednak dojdzie do decyzji o budowie, to zgodnie z wymogami UE konieczne jest przeprowadzenie procedury, która zbada zainteresowanie firm tym połączeniem - zastrzegła.

Badania raz jeszcze

Takie badanie Gaz-System przeprowadził już w ubiegłym roku, wówczas żadna firma nie złożyła wiążącego zamówienia na przesył gazu połączeniem Litwa-Polska.

Inicjatywa nowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę była omawiana 8 kwietnia przez prezydentów obu krajów. Strony chciały, by projekt został uznany za priorytetowy przez Komisję Europejską. Prezydent Litwy Dalii Grybauskaite mówiła wówczas, że gazociąg zapewniłby alternatywne źródło dostaw gazu na Litwę, a także dla całego regionu.

1 czerwca po spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem, przewodniczący KE Jose Manuel Barroso nie wykluczył możliwości rozważenia finansowego wsparcia dla projektu budowy polsko-litewskiego gazociągu. Prezes Gaz-System Jan Chadam zapewnił wówczas, że jest gotowy powtórzyć procedurę badania zainteresowania firm i przeanalizować ten projekt pod względem ekonomicznym i technicznym, "jeśli będzie wyraźna deklaracja ze strony litewskich partnerów i konkretne decyzje Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania tego połączenia".

Most energetyczny coraz bliżej

W trakcie realizacji jest też połączenie energetyczne z Litwą. PSE Operator poinformował we wtorek, że został rozstrzygnięty przetarg na opracowanie projektu raportu oceny oddziaływania na środowisko dla budowy połączenia o mocy 400 kV pomiędzy Ełkiem a granicą z Litwą. Spółka Scott Wilson ma na to opracowanie 13 miesięcy. Rzecznik PSE Operatora Dariusz Chomka dodał, że po litewskiej został przygotowany już raport środowiskowy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn