Chcą kupić Bogdankę? Za tanio...

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCPolski węgiel, czeski zysk?

Największy udziałowiec kopalni Bogdanka uważa ofertę New World Resources za niesatysfakcjonującą - dowiaduje się TVN CNBC. Aviva PTE zarządza blisko 15-procentowym pakietem akcji Bogdanki, należącym do Aviva OFE. We wtorek NWR ogłosiło wezwanie za akcje Bogdanki po 100,75 zł.

Wezwanie opiewało na sumę o 13 proc. przewyższającą cenę akcji na wtorkowym zamknięciu. Akcjonariat pierwszej polskiej w pełni sprywatyzowanej kopalni jest mocno rozdrobniony. Oprócz AVIV-y znaczące pakiety jej akcji maja inne fundusze - Złota Jesień, ING i Amplico.

Czeska oferta nie satysfakcjonuje jednak głównego posiadacza akcji. - Cena zaproponowana przez NWR nie odzwierciedla perspektyw, które rysują się przed lubelską spółką - mówi TVN CNBC Paweł Klimkowski zarządzający portfelem akcji w AVIVA PTE.

- Wzrost nadal jest w tej spółce, nie został wyczerpany i cena, którą zaproponował New World Resources na pewno nie odzwierciedla tych perspektyw, które rysują się przed Bogdanką. Oferta NWR nie w pełni dyskontuje planowany przez spółkę wzrost wydobycia - wskazuje Klimkowski.

Na podobne czynniki wskazuje analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku Michał Marczak. "Naszym zdaniem cena jednostkowa na poziomie 100 PLN oznacza 15 proc. premię w stosunku do tego czym LWB jest obecnie. Nie w pełni dyskontuje jednak planowany wzrost wydobycia (podwojenie wolumenu do roku 2014)" – stwierdza on w specjalnym komentarzu, datowanym na 6 października.

"Przyjmując założenie, że w roku 2012 spółka byłaby wyceniana na średnich wskaźnikach dla sektora prognozowanych na rok 2011, implikowana cena LWB wynosi 122 zł, a w roku 2014 – 158 PLN. Konsensus zakłada silny wzrost wyników sektora w 2011 vs. 2010. Na wskaźnikach z roku 2010 wycena LWB w roku 2012 rośnie do 178 zł za akcję" – stwierdza analityk DI BRE Banku.

Źródło: TVN CNBC, pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC