Charytatywne SMS-y nadal zasilają budżet

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn 243/4 środków przekazywanych za pomocą SMSów jest objęte VATem

Telefoniczne darowizny dla organizacji charytatywnych zostały rok temu zwolnione z VAT. Mimo tego fiskus nadal pobiera daninę aż od 75 proc. zbieranych tak środków - informuje "Rzeczpospolita".

Jak donosi "Rz", opodatkowane pozostają wszystkie SMS-y wysyłane z telefonów na kartę (chodzi o ponad połowę wszystkich wiadomości tekstowych). Okazuje się też, że i SMS-y wysyłane z telefonów na abonament nie zawsze są zwolnione z VAT, bo operatorzy muszą spełnić aż 8 warunków. A wdrożenie tych przepisów wymaga od nich dużych zmian w systemach informatycznych, m.in. właściwego przygotowania faktur, billingów i raportów.

Warunki są zbyt uciążliwe

Jak mówi Filip Siwek, doradca podatkowy w kancelarii Skoczyński Wachowiak Strykowski, po 18 miesiącach od wejścia w życie rozporządzenia czas, by Ministerstwo Finansów wyjaśniło, dlaczego tak szeroko zapowiadane zwolnienie w praktyce działa bardzo słabo.

- Około 3/4 środków przekazywanych za pośrednictwem SMS-ów wciąż jest opodatkowanych. Warto, by resort wysłuchał argumentów operatorów i złagodził warunki zwolnienia - podkreśla w rozmowie z gazetą Siwek.

Ale według informacji "Rz", resort finansów nie ma w planach zmiany przepisów.

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24