Ceny za roaming w dół od 1 lipca

Najnowsze

sxc.huUE od trzech lat systematycznie obniża maksymalne ceny roamingu

Od 1 lipca opłata za minutę połączenia w roamingu, wykonywanego na terenie UE, nie może być wyższa niż 0,39 euro. W 2011 roku będzie jeszcze taniej - nie więcej niż 0,35 euro za minutę połączenia. Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zmusza Komisja Europejska.

Obecnie minuta wykonywanego połączenia w roamingu na terenie UE nie może kosztować więcej niż 0,43 euro.

Rozporządzenie o roamingu z kwietnia zeszłego roku wprowadziło również niższy limit opłaty za minutę połączenia przychodzącego - od 1 lipca nie będzie mógł przekroczyć 0,15 euro. Obecnie jest to 0,19 euro.

Nie zmieni się natomiast cena smsów - nie może być wyższa niż 0,11 euro.

UE tnie ceny roamingu już od 3 lat

Ceny połączeń w roamingu zaczęły spadać trzy lata temu. KE wprowadziła wtedy tzw. eurotaryfę - od 30 sierpnia 2007 roku ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę połączenia wykonanego i 0,24 euro za minutę połączenia odebranego. KE ustaliła też wtedy, że ceny połączeń będą obniżane corocznie - spadły również w 2008. W kwietniu ubiegłego roku Parlament Europejski zatwierdził nowe zaproponowane przez Komisję obniżki.

W zeszłym roku w kwietniu eurodeputowani, po porozumieniu z krajami członkowskimi, zaaprobowali też propozycję KE wprowadzenia obowiązku sekundowego naliczania kosztów rozmów w roamingu. Wcześniej zdecydowana większość operatorów stosowała naliczanie minutowe. Operatorzy są zobowiązani do stosowania takiego naliczania od 31. sekundy rozmowy. To oznacza, że mogą obciążyć połączenie pięciosekundowe, tak jak 30-sekundowe.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 1 lipca br. spadną również opłaty hurtowe za transmisję danych - z obecnego 1 euro za megabajt pobieranych danych do 0,80 euro. W 2011 roku opłata ta spadnie do 0,50 euro.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu