Ceny wreszcie przyhamowały

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ceny w marcu podrożały o 3,9 proc

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2012 roku wzrosły o 3,9 proc. wobec marca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To dane zgodne z oczekiwaniami analityków.

Informacje o inflacji są zgodne z prognozami, które wczoraj przedstawiali ekonomiści z Ministerstwa Gospodarki. Z kolei ekonomiści pytani przez PAP szacowali, że w ujęciu rocznym ceny towarów i usług wzrosły w marcu o 3,8 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.

Inflacja w marcu okazała się znacznie niższa od tej z lutego, która wyniosła 4,3 proc.

Dane zgodne z oczekiwaniami

Największy wpływ na inflację w marcu miały podwyżki cen żywności o 1,2 proc., wzrost opłat związanych z transportem o 0,8 proc., a także ze zdrowiem o 0,5 proc., które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc. - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego inflacji.

Według danych GUS w marcu najbardziej podrożały warzywa - o 4 proc. oraz artykuły nabiałowe - o 3,8 proc. Jaja zdrożały aż o 25,7 proc.

Koniec wyprzedaży

GUS podał też, że koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu 2012 roku, ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,6 proc. i 0,2 proc. wyższym niż w lutym.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24