Ceny w końcu hamują

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESInflacja w ryzach

3,5 proc. - o tyle drożej, według ministerstwa finansów, płaciliśmy we wrześniu tego roku w porównaniu z wrześniem roku ubiegłego. To o 0,2 pkt proc. mniej niż wyniosła sierpniowa stopa inflacji.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację we wrześniu 2009 roku na poziomie 3,5 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc. W sierpniu według danych GUS było to 3,7 proc. (licząc rok do roku ).

Członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Jan Czekaj powiedział w TVN CNBC Biznes, że w przyszłym roku inflacja powinna się znacznie obniżyć.

Jak zaznaczył, dokładne szacunki na temat jej spadku będzie można przedstawić dopiero w październiku, gdy Rada Polityki Pieniężnej przygotuje nową projekcję inflacji. - Z tego co dzisiaj możemy powiedzieć na temat przyszłej inflacji to to, że będziemy w granicach pasma odchyleń, ale myślę, że poniżej 2,5 proc. A być może nawet poniżej dwóch proc. Z tym, że będzie to krótki relatywnie okres, a potem być może inflacja zacznie wzrastać - uważa członek RPP.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES