Ceny w euro stanęły

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCeny w strefie euro przestały rosnąć

Inflacja w strefie euro wyniosła w maju 2009 roku, w ujęciu rok do roku, 0,0 proc. wobec 0,6 proc. w kwietniu - podał we wtorek w końcowych wyliczeniach Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Taki wskaźnik był zgodny z oczekiwaniami analityków. Dane Eurostatu pokazują, że ceny w Polsce rosną już także nieco wolniej.

Liczona przez Eurostat inflacja HICP w Polsce wyniosła w maju 2009 roku w ujęciu rocznym 4,2 proc. wobec 4,3 proc. w kwietniu, a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,6 proc. Liczony przez GUS wskaźnik CPI w maju wyniósł 3,6 proc. rok do roku.

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Oczekujemy stabilizacji cen

Tymczasem polskie gospodarstwa domowe spodziewają się, że obecny wzrost cen będzie wygasał, ale nie tak szybko, jak oczekiwane to było jeszcze miesiąc wcześniej.

Większość ankietowanych konsumentów spodziewa się spadku inflacji, choć w porównaniu z majem ich liczba zmalała - wynika z czerwcowego badania Ipsos.

Wartość wskaźnika w czerwcu, podobnie jak w maju, znajdowała się powyżej granicy 100 pkt., oznaczającej równowagę między oczekiwaniami na wzrost i spadek inflacji, choć w porównaniu z poprzednim miesiącem wartość ta obniżyła się.

"Jeśli wskaźnik ten przyjmuje wartości powyżej 100 punktów, oznacza to, że większość osób spodziewa się zahamowania inflacji. Jeśli wskaźnik przyjmuje wartości poniżej 100 punktów oznacza to, że spodziewany jest wzrost inflacji. 100 punktów oznacza natomiast poziom równowagi, bądź przewagę opinii, że poziom inflacji nie ulegnie zmianie" - napisał Ipsos.

W maju NBP, który przelicza badania Ipsos podał, że inflacja oczekiwana w ciągu 12 miesięcy wyniosła 3,3 proc.

Inflacja w czerwcu spadnie

Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że czerwcu wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym wyniesie 3,5 proc. "Resort gospodarki oczekuje, że w czerwcu br. ceny pozostaną na poziomie odnotowanym w maju br. Oznacza to, że roczna dynamika wskaźnika powinna ukształtować się na poziomie 3,5 proc., a więc w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej" - napisano w komentarzu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu