Ceny w euro rosną wolniej

TVN24 Biznes

TVN24Czy inflacja zacznie juz spadać?

Inflacja w strefie euro spadła we wrześniu i to wyraźnie, a bezrobocie utrzymało się bez zmian - poinformował w piątek Eurostat. Dane za wrzesień pokazują, że państw, w których walutą jest euro, nie dotknęły jeszcze skutki globalnego kryzysu finansowego.

Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku, w ujęciu rok do roku, 3,2 proc. wobec 3,6 proc. we wrześniu - podał w piątek wstępne wyliczenia Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Analitycy szacowali, że w październiku inflacja wyniesie właśnie 3,2 proc. Eurostat poda ostateczne wyliczenia inflacji za październik 14 listopada.

Bezrobocie stabilne

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 7,5 proc. wobec 7,5 proc. w sierpniu - poinformował Eurostat. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia bez zmian na poziomie 7,5 proc.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7,0 proc., wobec 6,9 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 11,9 proc. i na Słowacji: 10,0 proc., najniższa w Holandii i Danii: odpowiednio 2,5 i 2,9 proc.

Według wyliczeń Eurostatu, prowadzonych według innej metodologii niż stosuje ją GUS, bezrobocie we wrześniu 2008 roku wyniosło w Polsce 6,5 proc. wobec 6,7 proc. w sierpniu.

Według metodologii GUS, stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 8,9 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24