Ceny staną w miejscu?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Wakacje ze stałymi cenami

- Ceny w lipcu były takie same jak w czerwcu i o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem - wynika z najnowszych prognoz Ministerstwa Finansów dotyczących inflacji w lipcu.

- Ministerstwo Finansów szacuje inflację w lipcu 2009 roku na poziomie 3,5 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się, że ceny pozostaną bez zmian - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie. Ministerstwo Finansów szacuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2009 r. (miesiąc poprzedni = 100) wyniósł 100,0. Oznacza to, że roczna dynamika cen konsumpcyjnych w tym miesiącu utrzymała się na poziomie 103,5 - podał resort finansów w poniedziałkowym komunikacie.

W czerwcu, rok do roku, inflacja wyniosła również 3,5 proc. W porównaniu z majem wzrost cen wyniósł 0,2 proc.

Według Radosława Cholewińskiego, głównego ekonomisty Noble Banku największy wpływ na lipcową inflację miały paliwa i podniesienie akcyzy na papierosy. - Przez większą część lipca mieliśmy tak naprawdę do czynienia ze wzrostem cen paliw i dopiero w drugiej połowie miesiąca zaczęły ona spadać. Druga rzecz to kwestie związane z akcyzą na papierosy - powiedział Cholewiński w TVN CNBC Biznes.

Jedzenie ciągle w dół

Według resortu ceny żywności i napojów bezalkoholowych w lipcu spadły o 1,4 proc. - Najbardziej spadły ceny warzyw (o 18,5 proc.), co można wiązać z sezonowością kształtowania się dynamiki cen tej grupy. Obniżeniu uległy także ceny nabiału (o 0,5 proc., w tym ceny jaj spadły o 2,0 proc., serów o 0,6 proc., jogurtów, śmietany i napojów mlecznych o 0,1 proc., a ceny mleka nie uległy zmianie), ceny cukru i wyrobów cukierniczych (o 0,1 proc., w tym cukru o 2,0 proc.), ceny pieczywa i produktów zbożowych (o 0,1 proc., w tym ceny pieczywa były niższe o 0,4 proc., a przetworów makaronowych o 1,1 proc., wzrosły natomiast ceny ryżu o 0,3 proc. i przetworów młynarskich o 0,2 proc.) oraz ceny olejów i pozostałych tłuszczów (o 0,4 proc., w tym masła o 0,9 proc.) - napisano w komunikacie.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24