Ceny rosną na potęgę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plCeny w górę

Coraz droższa żywność i paliwo, to główne czynniki, które wpłynęły na poziom inflacji w listopadzie. Ale wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych o 3,6 proc. wyższy niż przed rokiem, zaskoczył nawet najostrożniejszych analityków.

Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, w porównaniu z październikiem ceny wzrosły o 0,7 proc. W prognozach ekspertów miało to być średnio około 0,5 procent.

Prognozy analityków rynkowych wskazywały, że w listopadzie roczna inflacja powinna wynieść od 3,3 proc. do 3,5 proc. - średnio 3,4 proc. Z kolei resort finansów prognozował wzrost cen na poziomie 3,5 proc. Rzeczywisty wynik wyliczony przez GUS przekroczył wszystkie te prognozy.

W listopadzie największy wzrost odnotowano w kategorii "paliwa do prywatnych środków transportu" - o 13,2 proc. oraz "żywność i napoje bezalkoholowe" - o 7,6 proc. Wśród produktów żywnościowych największe wzrosty w ujęciu miesięcznym odnotowały: warzywa (10,0 proc.), ryż, (3,4 proc.), masła (3,3 proc.) i sery (3,0 proc.).

Co drożej, co taniej

Były jednak i spadki cen. W listopadzie płaciliśmy średnio o 7,1 procent mniej niż przed rokiem za odzież i obuwie, a o 2,1 procent za szeroko rozumianą łączność. Także ceny klasyfikowane przez GUS w dziale Rekreacja i kultura były niższe - o 2,2 procent.

Wzrosty cen nie ominęły jednak wydatków na edukację (wzrost o 2,5 procent), czy restauracje i hotele (aż o 4,4 procent w stosunku rocznym). Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w listopadzie br. o 0,3 proc.

GUS wskazuje też, że w ujęciu miesięcznym - w stosunku do października 2007 - użytkowanie mieszkania podrożało o 0,1 proc., w tym za najem mieszkania należało zapłacić o 0,6 proc. więcej niż przed miesiącem. Zanotowano tez wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,3 proc.) oraz zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne (po 0,1 proc.).

Natomiast nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,6 proc., w tym gaz ciekły - o 1,9 proc., opał - o 1,7 proc., a centralne ogrzewanie - o 0,3 proc.. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,2 proc.

Droższe niż przed miesiącem były meble i elementy meblarskie (o 0,4 proc.), środki do prania i czyszczenia oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,3 proc.). Nieco tańszy niż w październiku br. był sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.).

Podwyżka stóp jeszcze w grudniu?

Tomasz Uściński z XTB o inflacjiTVN CNBC BIZNES

- Przyczyną wzrostu cen, jest wciąż wzmożony popyt wewnętrzny - ocenił na antenie TVN CNBC Biznes analityk X-Trade Brokers Tomasz Uściński. Jego zdaniem możliwe, że Rada Polityki Pieniężnej zareaguje na dane o inflacji jeszcze w grudniu. - Szansę podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku oceniam 50 do 50 - podsumował Uściński.

Z prognoz XTB wynika, że na koniec roku inflacja może wynieść nawet 4,3 proc.


Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl