Ceny rosną coraz wolniej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Inflacja w Polce spada

Inflacja w styczniu 2009 roku wzrosła o 3,1 proc. w stosunku do stycznia 2008 roku, a w porównaniu z grudniem wzrosła o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu cen jest minimalnie wyższe od prognoz analityków, ale z miesiąca na miesiąc spada.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 3 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,3 proc.

W grudniu inflacja wyniosła 3,3 proc. rok do roku.

Filar: stopy raczej nie wzrosną

Filar o "pauzie" w cięciu stóp

Dane o inflacji automatycznie rodzą pytanie o reakcję banku centralnego i poziom stóp procentowych. Tym razem spadek inflacji raczej nie pociągnie za sobą ich obniżki. - Pole do obniżek, które miały miejsce w grudniu i styczniu, zostało mocno wykorzystane. Myślę, że na razie przydałaby się pauza, głównie ze względu na słabego złotego - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusz Filar. Podkreślił jednak, że ostateczny wpływ na decyzje Rady będą miały dane, które pojawią się do jej następnego posiedzenia.

Po ostatniej obniżce główna stopa procentowa NBP wynosi 4,25 proc.

Co w górę, co w dół

"Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 1,9 proc. Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci). Droższe niż w grudniu ubiegłego roku były także usługi kanalizacyjne oraz zaopatrywanie w wodę" - napisano w komunikacie GUS.

Podniesiono także opłaty za najem mieszkania. Podwyższono ceny nośników energii, w tym najwięcej podrożała energia elektryczna, opał oraz energia cieplna.

Więcej niż przed miesiącem płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Wzrosły opłaty dotyczące towarów i usług związanych ze zdrowiem.

Ceny w zakresie transportu były o 2,7 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Potaniały paliwa do prywatnych środków transportu. Droższe niż miesiąc wcześniej były natomiast samochody osobowe.

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Podrożały gazety i czasopisma oraz usługi w zakresie rekreacji i sportu. Więcej niż w grudniu ubiegłego roku konsumenci płacili za telewizję kablową i cyfrową, a także bilety do kin, teatrów i na koncerty.

Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.

W styczniu br. wzrosły opłaty dotyczące edukacji.

Ceny w zakresie restauracji i hoteli były wyższe niż w grudniu ubiegłego roku.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono opłaty w zakresie opieki społecznej.

Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach fryzjerskich, a także wyroby kosmetyczne i perfumeryjne.

Wzrosły opłaty w zakresie ubezpieczeń.

Źródło: PAP, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24