Ceny rosną coraz wolniej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W zieleniaku najbardziej widać skok cen

Roczna inflacja w marcu wyniosła 2,6 proc. wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Dane były zgodne z oczekiwaniami analityków.

Jak poinformował GUS, „największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 3,1 proc.) oraz w zakresie transportu (o 8,4 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,79 pkt proc. i 0,75 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,24 pkt proc.”. Ceny ubrań i butów były w marcu o 4,6 proc. niższe niż rok wcześniej.

Tylko w marcu ceny płacone przez konsumentów podniosły się o 0,3 proc. 3,7-proc. wzrost cen papierosów - efekt podwyżki akcyzy z początku bieżącego roku – spowodował, że najmocniej podniosły się ceny w kategorii „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”.

Żywność podrożała o 0,3 proc. Najbardziej warzywa – o 3,9 proc. i owoce – o 1,6 proc.

Będzie spadać

Analitycy są zdania, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia z dalszym obniżaniem się inflacji. W kwietniu powinna ona już być poniżej celu Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. Hamowanie inflacji to jeden z powodów, dla których w najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać podwyżek stóp procentowych.

- Spadek rocznej inflacji to w dużej mierze efekt bazy roku poprzedniego. W kolejnych miesiącach będziemy świadkami dalszego spadku rocznej inflacji, nawet w okolice 1,5 proc. w okresie wakacyjnym - uważa Przemysław Kwiecień. główny ekonomista X-Trade Brokers.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24