Ceny ropy w dół. Przez brytyjski odwrót ws. Syrii

TVN24 Biznes

sxc.huW czwartek ropa na NYMEX staniała o 1,2 proc. do 108,80 USD/b.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo Brytyjczycy odrzucili możliwość interwencji zbrojnej w Syrii - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 106,75 USD, po zniżce o 2,05 USD. Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,53 USD do 113,63 USD za baryłkę.

Brytyjczycy przeciwni interwencji

Brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się w nocy z czwartku na piątek wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w Syrii w celu ukarania reżimu Baszara el-Asada za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej. Przeciwko wnioskowi zagłosowało 285 deputowanych, podczas gdy za odpowiedzią na ataki chemiczne w Damaszku opowiedziało się 272 brytyjskich parlamentarzystów. Szef rządu w Londynie oświadczył, że nie będzie lekceważył opinii parlamentu, gdyż jest oczywiste, że izba nie chce użycia siły wobec Syrii. Głosowanie wyklucza jakiekolwiek zaangażowanie Wielkiej Brytanii w działania militarne przeciw Syrii. Minister obrony Philip Hammond zapewnił, że Londyn nie weźmie udziału w żadnej akcji wojskowej.

Dochodzenie ws. użycia broni chemicznej

Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej kończą w piątek misję w Syrii i w sobotę mają opuścić ten kraj. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w czwartek, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Barackiem Obamą, którego poprosił o czas dla inspektorów na zakończenie dochodzenia. Podkreślił, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie reakcji na atak chemiczny, do którego miało dojść 21 sierpnia pod Damaszkiem, należy wysłuchać wszystkich opinii. Reżim syryjski zaprzecza, jakoby użył broni chemicznej i twierdzi, że dopuścili się tego rebelianci, walczący o obalenie Asada. - Głosowanie w brytyjskim parlamencie, odrzucające możliwość interwencji w Syrii, to dla rynków pewna ulga - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets w Sydney. W czwartek ropa na NYMEX staniała o 1,2 proc. do 108,80 USD/b. W sierpniu surowiec w Nowym Jorku zdrożał o 2,5 proc.

Autor: db/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu