Najnowsze

Ostatnia szansa na tankowanie w tej cenie

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Tankuje i nie płaci. Szuka go policja
Tankuje i nie płaci. Szuka go policja KPP Wągrowiec
wideo 2/4
KPP WągrowiecTankuje i nie płaci. Szuka go policja

Kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić, powinni się pospieszyć. Analitycy prognozują, że to już ostatnie chwile tankowania benzyny i diesla poniżej 4 złotych. Według ekspertów początek czerwca może przynieść wzrosty średnio do 5 groszy na litrze.

Jak napisali w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol, w najbliższych dniach na większości stacji nie będzie już można zatankować benzyny Pb95 ani oleju napędowego w cenach poniżej 4 zł/l. Dodali, że nawet mimo pewnych korekt w rafineriach polscy kierowcy będą musieli przyzwyczajać się do wyższych cen. To oznaka powrotu do "normalności" - większej konsumpcji, która powoduje, że paliwo drożeje.

Ceny paliw

Według ich prognozy, w nadchodzącym tygodniu spodziewane są podwyżki cen wszystkich gatunków paliw. "W przypadku benzyny 98-oktanowej przewidujemy ulokowanie się średniej ceny w przedziale 4,34-4,49 zł/l." Z kolei przewidywana przez nich średnia cena benzyny 95-oktanowej to 3,99-4,14 zł za litr. Dodali, że na większości stacji od czterozłotowego poziomu będzie oddalać się cena oleju napędowego, który może kosztować od 4,06 do 4,17 zł/l. Wciąż atrakcyjna - choć również droższa - będzie popularna alternatywa, jaką jest autogaz. Tutaj średnia cena może lokować się między 1,73 i 1,80 zł za litr - wskazali. BM Reflex zwrócił uwagę, że w porównaniu do cen sprzed roku paliwa, mimo majowych podwyżek, i tak pozostają wyraźnie tańsze. "Za benzynę płacimy mniej o 1,18 zł/l, olej napędowy – 1,06 zł/l, autogaz – 0,44 zł/l".

Jakie podwyżki?

Według analityków biura, wyhamowanie wzrostów cen ropy, a przede wszystkim umocnienie złotego, wpływają na spadki na rynku hurtowym w porównaniu do końca ubiegłego tygodnia o kilka groszy na litrze. To jednak zbyt mało, aby uniknąć podwyżki cen na stacjach. Początek czerwca może przynieść wzrosty średnio do 5 groszy na litrze - ocenili. Wskazali, że ostatni tydzień maja przynosi spadek zmienności na rynku ropy naftowej. Notowania lipcowej serii kontraktów na ropę Brent od kilku dni utrzymują się w rejonie 33,60-36,68 dol. za baryłkę i rynek ma problem z obraniem dalszego kierunku.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości