Ceny mieszkań już nie pędzą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plBoom na rynku mieszkaniowym dobiegł końca

Koniec cenowego szaleństwa na rynku nieruchomości - przewidują eksperci. Zmiany cen przestają być efektem wzmożonego popytu wynikającego z obaw, że "jutro będzie drożej", a zaczynają odzwierciedlać rzeczywistą siłę nabywczą klientów.

Jak wyliczyli analitycy Open Finance i portalu Oferty.net, w styczniu ceny mieszkań w Polsce zmieniły się w granicach 3 proc.

Ceny w górę i w dół W stosunku do grudnia 2007 r., styczeń zaowocował spadkiem średnich cen ofertowych jedynie w Łodzi i Lublinie (odpowiednio o 3 i 3,2 proc.). W innych dużych miastach ceny rosły lub były stabilne.

Największe wzrosty zanotowano w Katowicach - o 3,9 proc. do 4 tys. 708 tys. zł za m kw. i w Bydgoszczy - o 3,2 proc. do 4 tys. 329 zł.

Styczeń przyniósł także ponowny wzrost średniej ceny mieszkania w Krakowie. Na początku roku była ona wyższa od grudniowej o 2,8 proc. i wyniosła 8 tys. 248 zł za m kw.

Z raportu wynika, iż najwięcej za metr mieszkania trzeba płacić w Sopocie. Średnia cena mieszkania w nadmorskim kurorcie wyniosła w styczniu 11 tys. 105 zł i była wyższa od grudniowej o 1,4 proc.

Warszawa nadal droga Drugim najdroższym miastem w kraju jest stolica. W Warszawie od trzech miesięcy ceny kształtują się na poziomie 9 tys. 500 zł za m kw. Zdaniem dyrektora serwisu Oferty.net Marcina Drogomireckiego, stołeczny rynek charakteryzuje duża rozpiętość cen. W styczniu 7 proc. oferty osób sprzedających lokale stanowiły mieszkania z cenami większymi niż 13 tys. zł za m kw. Tyle samo ofert dotyczyło lokali najtańszych, z ceną poniżej 7 tys. zł za metr.

Największą popularnością cieszyły się w styczniu oferty o cenach od 9 tys. zł do 11 tys. zł za m kw. Takie lokale chciało kupić 40 proc. zainteresowanych. 30 proc. klientów myślało o kupnie mieszkania w cenie 11-13 tys. zł za m kw.

Lokale tańsze niż 200 tys. zł stanowią zaledwie 0,6 proc. wszystkich ofert sprzedaży w stolicy. - Osoby poszukujące w Warszawie mieszkania w przedziale cenowym od 200 tys. do 300 tys. zł nie mogą liczyć na zbyt duży wybór. Takie kryterium spełniała tylko jedna na dziesięć ofert - zauważają eksperci. Lokali o wartości powyżej 600 tys. zł w styczniu było prawie trzykrotnie więcej.

Nowe mieszkania podbijają ceny Bez zmian pozostały średnie ceny mieszkań w Gdańsku i Poznaniu. - Choć w tych miastach wiele mieszkań potaniało, to średnie ceny podbijają drogie, nowe i wykończone mieszkania, których udział w podaży stale rośnie - czytamy w opracowaniu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl