Ceny mieszkań jeszcze spadną

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCeny mieszkań będą jeszcze spadać

Sprzedaż mieszkań - po okresie załamania - w końcu się ustabilizowała. W II kwartale 2009 roku była nawet na wyższym niż w poprzednim okresie poziomie - wynika z raportu redNet Consulting o sytuacji na rynku mieszkaniowym. Ale ceny będą dalej spadać.

W czerwcu średnia cena oferty w ośmiu największych aglomeracjach spadła o 0,6 proc. licząc miesiąc do miesiąca.

- W drugim kwartale sprzedaż utrzymywała się w kolejnych miesiącach na stabilnym, wyższym niż w poprzednim okresie, poziomie. Stało się jasne, że najgorsze deweloperzy mają już za sobą - jeżeli chodzi o płynność sprzedaży. Jednak sytuacja ograniczonego popytu wymusiła obniżki cen - napisano w raporcie.

- Choć cena ofertowa w ośmiu największych aglomeracjach wykazuje nieznaczną tendencję spadkową na poziomie 3,5 proc. licząc rok do roku, to faktyczne ceny transakcyjne są znacznie niższe - w niektórych przypadkach sięgają kilkunastu procent. Z kolei cena mieszkań sprzedanych wskazuje w perspektywie minionego roku znacznie większą dynamikę spadku - w okresie ostatnich 12 miesięcy obniżyła się o blisko 12 proc. - napisano.

Można dużo utargować

Eksperci redNet podają, że nabywcy w sytuacji zaostrzonej polityki kredytowej banków, skutkującej obniżeniem zdolności kredytowej, skierowali się w stronę mieszkań tańszych.

Z raportu wynika, że w czerwcu średnia cena oferty w ośmiu największych aglomeracjach spadła o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca i ustaliła się na poziomie nieco niższym niż 8 tys. zł za mkw. Jednak średnia cena mieszkań sprzedanych była o 13 proc. niższa i wyniosła 6 924 zł za mkw.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu