Ceny: kierunek w dół

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESZajdel-Kurowska: ryzyko inflacji jest niższe w 2009 roku

- Inflacja będzie się obniżać - poinformowała na antenie TVN CNBC Biznes Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów. - Nasze szacunki w tej chwili mówią o inflacji rzędu 4-4,2 proc. w grudniu tego roku. Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoją prognozę inflacji średniorocznej w 2009 roku na poziomie 2,9 proc. Ekonomiści uważają, że osiągnięcie celu inflacyjnego, czyli dwóch i pół procent nie nastąpi jednak szybko.

- Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoją prognozę inflacji średniorocznej w przyszłym roku na poziomie 0,2 i 0,9 proc. i pracuje nad scenariuszem zakładającym tempo wzrostu PKB w przedziale pomiędzy 4,6 a 5 proc. - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

- Nie będzie presji inflacyjnej ze strony drożejącej żywności, ponieważ plony w tym roku są bardzo obiecujące - powiedziała w TVN CNBC Biznes Zajdel-Kurowska.

Żywność wciąż drożeje

Tymczasem w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy roku pieczywo podrożało o ponad 5 procent, prawie trzy razy bardziej niż cała żywność. I to mimo tego, że spadają ceny żyta i pszenicy.

- Decydują o tym rosnące pozasurowcowe koszty przetwórstwa i obrotu, związane z wysokim wzrostem cen energii, paliw, usług transportowych, komunalnych jak i rosnącym poziomem wynagrodzeń - tłumaczy TVN CNBC Biznes dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Energia też

- Spodziewamy się podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, ale nie aż takiej, żeby spowodować inflację - poinformowała Zajdel Kurowska w TVN CNBC Biznes. - Ale z pewnością oczekujemy wyhamowania tempa wzrostu cen paliw - dodała wiceminister.

Energia elektryczna dla odbiorców prywatnych i przemysłowych rzeczywiście cały czas drożeje: jeden z głównych dostawców prądu Energa podnosi ceny dla odbiorców przemysłowych. Podwyżka wyniesie około sześciu procent. Firma nie wyklucza kolejnych i to jeszcze w tym roku.

- Zmiana naszego cennika podyktowana jest aktualną sytuacją na rynku hurtowym - mówi rzecznik Energa, Beata Ostrowska.

Inni sprzedawcy energii elektrycznej także nie wykluczaja podniesienia cen. To właśnie coraz droższa energia elektryczna jest jedną z głównych przyczyn coraz wyższej inflacji.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES