Ceny gazu ziemnego w USA najwyższe od pięciu lat. Przez mroźną zimę

Najnowsze

Reuters TV, ENEXW USA brakuje soli

Zima w Stanach Zjednoczonych nie daje za wygraną. Kolejne doniesienia o nadchodzącym ochłodzeniu windują ceny gazu ziemnego do najwyższych od pięciu lat poziomów - donosi "The Wall Street Journal".

Dziennik donosi, że ceny kontraktów wzrosły w środę o 11 proc.

Wszystko dlatego, że inwestorzy, widząc kurczące się zapasy gazu, rzucili się na kontrakty terminowe. Analitycy obawiają się, że jeśli krajowe dostawy gazu ziemnego, wynoszące obecnie 1,4 mld m.szesc., spadną poniżej 1 mld m., niedobór może rozciągnąć się na przyszły rok, uderzając gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa po kieszeni.

Nadal zimno

Zima w USA nie odpuszcza. Ze śniegiem zmagają się między innymi Connecticut, Wisconsin i Pensylwania, na wielu drogach panują fatalne warunki. Sytuację pogarsza to, że w wielu stanach brakuje już soli do posypywania ulic, a drogowcy muszą ratować się domieszkami piasku, a nawet solanki powstającej przy produkcji sera.

Mieszkańcy północno-wschodnich stanów stanów USA jeszcze nie odkopali się z zasp pozostawionych przez poprzednie ataki zimy, a już muszą się zmagać z kolejnymi śnieżycami. Nękają one rejony od Wisconsin po Pensylwanię i Connecticut. Nawałnice śnieżne i potężne zamiecie mają wystąpić wzdłuż całej długości wybrzeży stanu Massachusetts. w stanach Nowej Anglii według synoptyków może przybyć od 20 do 35 cm świeżego śniegu.Skutki srogiej zimy odbiją się również na ekonomii w skali krajowej. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku z powodu mroźnej pogody rosną ceny ropy naftowej. Od początku tego roku zdrożała ona o 2,3 proc. Część ekonomistów wyliczyła, że tegoroczna zima pochłonie w pierwszym kwartale tego roku niemal pół procent amerykańskiego PKB.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, business.time.com