Ceny gazu nie wzrosną. Na razie

Najnowsze

Aktualizacja:
SXCZa gaz na razie będziemy płacić tyle samo

Na razie nie będzie podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. Wniosek o blisko 10-proc. podwyżkę taryfy gazowej, który złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wciąż jest rozpatrywany - poinformowała rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska.

Obecna taryfa przestaje obowiązywać z końcem marca. - Od 1 kwietnia powinna być nowa taryfa. 12 lutego przedsiębiorstwo złożyło do nas wniosek taryfowy i my takie postępowanie wszczęliśmy. Toczy się ono do tej pory - powiedziała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że do czasu zakończenia postępowania będzie obowiązywała dotychczasowa taryfa. Wiadomo już, że postępowanie nie zakończy się w takim terminie, by można było wprowadzić zmiany od 1 kwietnia.

- Wzywaliśmy przedsiębiorstwo do uzupełnienia złożonego wniosku i otrzymaliśmy odpowiedź. Ostatnie dokumenty wpłynęły do nas w miniony czwartek. Teraz je analizujemy i jest jeszcze za wcześnie, by zakończyć to postępowanie - wyjaśniła Głośniewska. Dodała, że URE może kolejny raz poprosić PGNiG o wyjaśnienia albo uzupełnienie wniosku.

URE: nie zdążymy do 1 kwietnia

URE ma na przeprowadzenie postępowania 30 dni roboczych, w trudnych i skomplikowanych przypadkach może je przedłużyć do 60 dni.

Od momentu, kiedy postępowanie się zakończy, a prezes URE wyda decyzję i zatwierdzi nową taryfę, PGNiG będzie miał czas na zmianę cen w ciagu od 14 do 45 dni. - Żeby nowa taryfa mogła wejść w życie od 1 kwietnia, to do 17 marca musielibyśmy zakończyć postępowanie i wydać decyzję. Już teraz wiadomo, że to jest niemożliwe - oceniła Głośniewska.

PGNiG czeka na odpowiedź

Rzeczniczka PGNiG Joanna Wasicka-Zakrzewska powiedziała PAP, że tak długo jak trwa postępowanie nie będzie go komentować.

Nowa taryfa miałaby obowiązywać od 1 kwietnia, przez sześć miesięcy, co jest nową propozycją, gdyż wnioski o wcześniejsze taryfy były składane na 12 miesięcy. Poprzednio gazowa spółka obniżyła opłaty. Prezes URE zatwierdził je na początku maja 2009 roku. Obecne taryfy weszły w życie od 1 czerwca.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC