Centrica za 942 mln funtów kupi irlandzką Bord Gáis Energy

Najnowsze

GazpromBrytyjska Centrica przejmie około 700 tys. klientów Bord Gáis Energy

Największy dostawca gazu w Irlandii - Bord Gáis Energy – zostanie sprzedany konsorcjum, którego liderem jest brytyjski koncern Centrica – zadecydował irlandzki rząd. Koszt transakcji to 942 mln funtów.

Centrica przejmie około 700 tys. klientów Bord Gáis Energy oraz elektrownię gazową Whitegate. Pozostałe spółki konsorcjum to kanadyjska spółka Brookfield Renewable Power, która przejmie należące do irlandzkiej spółki farmy wiatrowe, oraz brytyjska firma iCON Infrastructure – do niej trafi sieć dystrybucji gazu w Irlandii Północnej.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2014 roku.

Bord Gáis Energy była do niedawna rynkowym monopolistą w zakresie dostaw gazu w Irlandii. Po reformach rynkowych przeprowadzonych w tym kraju w latach 2000-2010 spółce pozostało ok. 50 proc. udziałów w rynku. W 2009 roku spółka zaczęła działać na rynku dostaw energii elektrycznej i obecnie dostarcza prąd do ok. 300 tys. gospodarstw domowych.

Duńczycy biorą farmę wiatrową

Centrica ogłosiła decyzję o sprzedaży praw do budowy morskiej farmy wiatrowej Race Bank u wybrzeży hrabstwa Norfolk na rzecz duńskiej spółki Dong Energy. Wartość tej transakcji to 50 mln funtów, ale szacowane nakłady inwestycyjne na budowę farmy to około 2 mld funtów. Centrica zdecydowała się na sprzedaż praw do projektu po ogłoszeniu przez rząd brytyjski listy projektów zakwalifikowanych do pierwszej transzy subsydiów przyznawanych projektom w obszarze energetyki odnawialnej. Dong Energy zamierza prace konstrukcyjne rozpocząć się w 2017 roku.

Gazociąg Północny dotrze aż do Wielkiej Brytanii?Arch. TVN24

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom