Cenni pracownicy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESMajątkiem firmy są wszak jej pracownicy...

Pracownik na wagę złota - a dokładniej każdej złotówki, którą kosztuje i co ważniejsze, którą może wypracować. Zwłaszcza w tak trudnych czasach, w których przyszło funkcjonować wielu przedsiębiorcom. Czasach kryzysu - i czasach gwałtownego poszukiwania oszczędności. Czy oszczędzanie musi odbywać się kosztem pracownika i czy spowolnienie gospodarcze koniecznie musi oznaczać zwolnienia?

- Dobry pracownik to klucz to przetrwania firmy - zwłaszcza w czasach kryzysu. Dlatego ewentualne zwolnienia będą prowadzone z wielką rozwagą - oceniają specjaliści od zarządzania personelem. Zwolnić pracownika jest dość łatwo, ale może być trudno przyciągnąć go do firmy później, gdy kryzys się skończy.

Pracownicy majątkiem firmy

- Utrata pracowników zagraża tak naprawdę ciągłości działania firm w dłuższym okresie, co w sumie przynosi efekt destrukcyjny dla całej organizacji - ostrzega prof. Gert Hofstede, Uniwersytet Maastricht

Dlatego menedżerowie z działów personalnych, których liczna grupa uczestniczyła w dorocznym kongresie kadry podkreślają, że przede wszystkim rekomendują inne rozwiązania, gdy firma musi ciąć koszty. Coraz częściej proponują obniżki płac i skrócenie czasu pracy. W firmach produkcyjnych oznacza to także przerwy, które są wykorzystywane na przykład na szkolenia.

-Każdy kryzys mija - jak nie za rok, to za dwa. Pracownicy będą potrzebni, jak się ich raz straci, niełatwo będzie odzyskać - mówi ekonomista, prof. Witold Orłowski.

Specjaliści trafią w nowe miejsce

Dla zwalnianych pracowników dobrą wiadomością jest to, że inne firmy mogą wtedy ich zatrudnić. Szefowie działów personalnych zdają sobie jednak sprawę, że wykorzystanie zwolnień w innych firmach do znalezienia dobrych specjalistów też wymaga odpowiedniego podejścia. - Najważniejsze żeby zatrudniając ludzi, myśleć o stworzeniu im warunków do pozostania w firmie. Jeśli się tego nie zrobi, to tacy pracownicy w momencie poprawy sytuacji na rynku pracy - poszukają szybko zatrudnienia gdzie indziej - tłumaczy Christrian Vasino, szef HR, Adecco Group.

W ocenie specjalistów od zarządzania kadrami, pomimo rysującego się kryzysu, zatrudniani pracownicy nie przyjmują każdych zaproponowanych im warunków. Jeśli wiedzą, jak wartościowi mogą być w firmach, wówczas ich wymagania są dość wysokie. I pracodawcy często te warunki akceptują, bo wiedzą, że to inwestycja, która się zwróci.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES