Cena metra wreszcie do negocjacji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ceny mieszkań mają spadać jeszcze kilka lat, ale już warto kupować

Dla osób chcących kupić mieszkanie nadeszły złote czasy. Nawet przez telefon można wynegocjować aż 60 tys. zł rabatu i dostać miejsce parkingowe. Ale prawdziwe targowanie zaczyna się dopiero podczas spotkania z przedstawicielem handlowym - pisze "Dziennik".

Dziennik zapytał dewelopera Pirelli Pekao Real Estate o cenę 2-pokojowego mieszkania (57 m) na warszawskiej Woli. Podczas rozmowy okazało się, że lokal kosztuje 447 tys. zł, czyli po 7,7 tys. zł za metr kwadratowy. Odpowiedź na pytanie, czy to jest ostateczna cena, była zaskakująca. - Nie. Jesteśmy w stanie opuścić tysiąc złotych... na każdym metrze - wyjaśnił gazecie przedstawiciel firmy. To daje prawie 60 tys. złotych oszczędności. Dodatkowo można negocjować garaż i komórkę lokatorską.

Podobnie u kolejnego dewelopera. Tym razem krakowski Salwator. Za podobne mieszkanie w Krakowie właściciel życzy sobie 337 tys. zł. Ale... oczywiście to nie jest cena ostateczna, można negocjować. Kończąc rozmowę, przedstawiciel powtórzył raz jeszcze: - Podkreślam, to są ceny wywoławcze, możliwa jest obniżka. Czekamy na propozycje. Zapraszamy do biura.

Zrobią jeszcze więcej

Niemałe zaskoczenie wywołała też oferta dewelopera Hossa w Gdańsku. Cena mieszkania w internecie wynosiła 571 tys. zł. Podczas rozmowy okazało się, że ta kwota jest nieaktualna, bo lokal kosztuje już 516 tys. zł, czyli o 55 tys. zł mniej. - Oczywiście z możliwością negocjacji, czekamy na propozycje - dodał handlowiec.

Podobnie było w Dom Development, Marvipolu czy wrocławskim TMB. Negocjacje, jak podkreślali sprzedawcy są "oczywiste". A negocjować można nie tylko cenę samego lokalu, ale również garaż czy wykończenie mieszkania.

Sprzedają się 5 razy gorzej

Deweloperzy rozpaczliwie szukają klientów, bo z powodu kryzysu zainteresowanie kupnem mieszkań gwałtownie spadło. - W tej chwili popyt na nowe mieszkania wynosi zaledwie 15-20 proc. analogicznej sprzedaży roku zeszłego, licząc styczeń do stycznia, czyli pięć razy mniej - powiedział w czasie debaty zorganizowanej przez "Gazetę Prawną" prezes Dom Development Jarosław Szanajca.

W lecie będzie jeszcze taniej

Zdaniem ekspertów, kłopoty deweloperów to efekt zastoju na rynku. W samej Warszawie do sprzedania jest kilkanaście tysięcy nieruchomości. I to tylko na rynku pierwotnym. Tymczasem banki przestały udzielać kredytów hipotecznych, co powoduje, że mimo dużego zainteresowania mieszkaniami transakcji zawiera się niewiele. Deweloperzy przyznają, że część firm budowlanych kryzysu nie przetrwa.

- Obniżyliśmy już ceny mieszkań i czekamy, co będzie dalej. Jeśli do wakacji sytuacja się nie zmieni, będziemy musieli ciąć je mocniej - powiedział "Dziennikowi" Robert Nowicki, prezes ABB Development.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24