Cegielski będzie zwalniał

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pracę w Cegielskim może stracić co trzeci zatrudniony

W poznańskich zakładach Cegielskiego będą zwolnienia, a tych co zostaną czekają przestoje. Pracę może stracić nawet więcej niż 1/3 spośród 1400 zatrudnionych obecnie pracowników firmy H. Cegielski Poznań SA. Kłopoty zakładu wynikają z braku zamówień na silniki okrętowe.

- Portfel zamówień na przyszły rok powinien być w tym czasie przynajmniej częściowo skompletowany. W ubiegłych latach o tej porze roku Cegielski miał 25-35 silników w portfelu zamówień na przyszły rok. W tej chwili ma zamówienia na trzy silniki. Ta sytuacja wymaga działań dostosowawczych i zwolnienia części pracowników, by uratować pozostałe miejsca pracy - mówi prezes zarządu spółki Jarosław Lazurko.

Na postojowe?

Zarząd firmy zamierza rozmawiać ze związkami zawodowymi o tzw. postoju domowym. - Pracownicy nie będą przychodzili do pracy i otrzymają 60 proc. wynagrodzenia. Jeśli chodzi o osoby, które obejmiemy zwolnieniem grupowym, to będą to pracownicy bezpośredniej, pośredniej produkcji oraz pracownicy umysłowi. Skala tej redukcji nie jest jeszcze ściśle określona - zapowiada prezes.

Jak przyznał Lazurko, wstępne analizy przeprowadzone przez zarząd wskazują, że zwolnieniami grupowymi może być objęta grupa nawet pół tysiąca osób. Taka skala zwolnień została wyliczona przy założeniu, że przyszłoroczny program produkcyjny będzie o połowę mniejszy od tegorocznego. - Dołożyłem dużych starań, by wytłumaczyć organizacjom związkowym aktualną sytuację firmy. Liczę, że związki zawodowe mają świadomość, ile blokowanie ruchów dostosowawczych będzie tę firmę kosztowało - powiedział.

Związkowcy na NIE

W kwietniu związki zawodowe działające w spółce H. Cegielski - Poznań SA nie zgodziły się na zaproponowane przez zarząd ograniczenia czasu pracy. W maju i czerwcu pracownicy mieli pracować tylko cztery dni w tygodniu, co miało uchronić firmę od zwolnień grupowych.

Na taki plan nie zgodziło się OPZZ, które w środę poinformowało zarząd, że nie podpisze porozumienia w tej sprawie. Wcześniej propozycję zarządu zaakceptowały dwa z pięciu związków zawodowych działających w Cegielskim - "Solidarność" oraz "Solidarność 80".

Wcześniej zarząd firmy przedstawił plan restrukturyzacji przedsiębiorstwa, przewidujący zwolnienie 20 proc. załogi i zamrożenie płac na trzy lata. Planom zwolnienia ok. 280 pracowników także przeciwstawili się przedstawiciele funkcjonujących w spółce związków zawodowych.

H. Cegielski - Poznań SA jest producentem wysokoprężnych silników stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach. Asortyment produkcji obejmuje też dmuchawy promieniowe powietrza, sprężarki tłokowe i wirnikowe.

W 2008 roku spółka miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24