CBOS: Tylko połowa z nas wyjechała na urlop

Najnowsze

archirum TVN 2446 proc. dorosłych Polaków wybrało się w zeszłym roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza domem

46 proc. dorosłych Polaków wybrało się w zeszłym roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza domem; w większości na terenie kraju - wynika z sondażu CBOS. Plany wyjazdowe miało 54 proc. badanych, nie wszyscy je zrealizowali - podobnie jak przed rokiem.

Respondentów pytano łącznie o wszystkie wyjazdy turystyczno-wypoczynkowe klasyfikowane zgodnie z metodologią międzynarodową jako wyjazdy turystyczne – czyli wyjazdy, w ramach których przynajmniej przez jedną noc korzystano z miejsc zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania w odwiedzanym miejscu. Pominięto wypady jednodniowe (bez noclegu), nawet jeśli ich celem był wyłącznie wypoczynek poza miejscem zamieszkania.

Nie wszyscy wyjechali

Jak wskazał CBOS, choć na początku zeszłego roku plany wyjazdowe deklarowało 54 proc. ankietowanych, to po zakończeniu roku okazało się, że – identycznie jak rok wcześniej – plany udało się zrealizować 46 proc. respondentów.

Największą grupę wypoczywających poza miejscem stałego zamieszkania stanowią osoby, które skorzystały z takiego wyjazdu tylko raz (42 proc. wyjeżdżających to 19 proc. ogółu badanych). W roku 2013, tak jak w 2012 r., poza miejscem zamieszkania Polacy wypoczywali przeciętnie 15 dni (łącznie wszystkie wyjazdy). Podobnie jak przed rokiem, najbardziej popularne były wyjazdy tygodniowe.

Najczęściej w kraju

W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Polacy najczęściej wypoczywali w kraju (według CBOS to 39 proc. ogółu, a 85 proc. deklarujących wyjazdy wypoczynkowe). Za granicą wypoczywało 15 proc. ogółu Polaków, co według CBOS stanowi jedną trzecią wyjeżdżających w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni.

CBOS obliczył, że najwięcej Polaków wybierających wypoczynek w kraju spędziło urlop w województwach: małopolskim (26 proc. wypoczywających w kraju), pomorskim (19 proc.), zachodniopomorskim (17 proc.), dolnośląskim (12 proc.), warmińsko-mazurskim (12 proc.) i śląskim (10 proc.). Najrzadziej wypoczywano w Łódzkiem, Podlaskiem i Świętokrzyskiem (po 3 proc. wskazań).

Urlop w Europie

Większość respondentów wyjeżdżających za granicę w celach wypoczynkowych lub turystycznych wybierała kierunki europejskie. Najwięcej udających się na wypoczynek odwiedziło Niemcy (19 proc.), a potem - Chorwację, Włochy i Czechy (po 10 proc. wskazań). W rankingu najpopularniejszych kierunków wyjazdów zagranicznych w ostatnim roku znacząco awansowała Turcja (o 6 punktów, do 10 proc.), a także – w mniejszym stopniu – Węgry (7 proc., wzrost o 3 punkty).

Analitycy CBOS doszli do wniosku, że korzystanie z wyjazdów wypoczynkowych związane było przede wszystkim z poziomem wykształcenia badanych: im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo skorzystania z takiej formy wypoczynku. Spośród osób o niższym wykształceniu, na wypoczynek wyjeżdżali głównie zamożniejsi, dobrze oceniający swą sytuację materialną. "Grupą zawodową najrzadziej korzystającą z co najmniej dwudniowych wyjazdów w celach wypoczynkowych lub turystycznych są rolnicy indywidualni (18 proc.). Rzadko z tego typu wyjazdów korzystają także renciści (17 proc.)" - czytamy w komunikacie z sondażu.

O zeszłoroczny wypoczynek CBOS pytał w ramach badania "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzanego 9–15 stycznia tego roku na liczącej 1067 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: archirum TVN 24