CBA skontroluje przetarg na częstotliwości

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24UKE: Niech CBA skontroluje przetarg na częstotliwości

Urząd Komunikacji Elektronicznej zwrócił się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, by skontrolowało przebieg przetargu na częstotliwości 900 MHz. Przetarg wygrały spółki Play i Aero 2.

Zdaniem Urzędu, przetarg przeprowadzono w sposób prawidłowy. Jednak w mediach pojawiły się publikacje podważające prawidłowość i uczciwość przeprowadzenia przetargu na częstotliwości. "W dniu 26 stycznia 2009 r. w jednym z tygodników ukazał się artykuł poddający w wątpliwość uczciwość przeprowadzenia przez UKE tego przetargu. Publikacja dyskredytuje regulatora rynku telekomunikacyjnego (...), jednocześnie stawiając podejrzenia o nielegalne związki biznesu z administracją" - czytamy w komunikacie UKE.

Aby jak najszybciej zweryfikować prawdziwość tych zarzutów, UKE chce by CBA przeprowadziło kontrolę w trybie pilnym. CBA potwierdziło, że otrzymało przesłany przez UKE wniosek o kontrolę przetargu.

Na telefonię komórkową lub internet

W wyniku przetargu UKE wydał 9 grudnia 2008 r. decyzje o rezerwacji częstotliwości dla P4 (operatora sieci Play) oraz firmy Aero 2. Częstotliwości te firmy będą mogły przeznaczyć m.in. na budowę sieci telefonii komórkowej lub internet.

Będą je mogły wykorzystywać na obszarze całego kraju do 31 grudnia 2023 roku. W złożonych w przetargu ofertach firmy zobowiązały się do jednorazowej opłaty za dokonanie rezerwacji. P4 zadeklarowała kwotę 217 mln złotych, a Aero 2 223 mln złotych. Pieniądze te zostały już wpłacone.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24