Cash is king

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wiekszość inwestycji w Polsce realizuje obecnie sektor publiczny

W kasach giełdowych firm znajduje się około 28 mld zł, a to oznacza wzrost o przeszło 40 proc. w ciągu roku. Z przeanalizowanych przez "Rzeczpospolitą" raportów wynika, że około połowa firm ma w kasie więcej pieniędzy niż przed rokiem. Mimo to nie inwestują. Wydatki na ten cel spadły o prawie 20 proc.

Najwięcej gotówki ma PGE. To 7 mld zł pochodzące w większości z ubiegłorocznej emisji akcji. Gdy wyłączymy ją ze statystyki, to i tak okaże się, że giełdowe spółki „wyprodukowały” na koniec trzeciego kwartału o 20 proc. wolnej gotówki więcej niż przed rokiem - pisze "Rzeczpospolita".

Boją się inwestować

Tymczasem inwestycje wciąż pozostają słabą stroną firm. Nakłady na środki trwałe według stanu na koniec trzeciego kwartału spadły o blisko 20 proc. Z zebranych przez gazetę danych wynika, że do września tego roku łącznie firmy zainwestowały około 16,6 mld zł. Dla porównania, po trzech kwartałach 2008 roku, kiedy szczyt koniunktury gospodarczej mieliśmy już za sobą, inwestycje giełdowych firm były o przeszło 40 proc. wyższe.

Jak długo potrwa wzrost bez inwestycji?

Nadal więc obserwowany w Polsce wzrost gospodarczy odbywa się praktycznie bez udziału inwestycji sektora prywatnego. Najbardziej „siadły” te w dużych spółkach. Z zebranych przez "Rzeczpospolitą" danych wynika, że w firmach, których roczne przychody przekraczają 100 mln zł, wydatki na środki trwałe spadły o około 23 proc. W mniejszych poziom inwestycji wzrósł natomiast o prawie 16 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24