Cameron tnie naukę litościwie


Oszczędności w brytyjskim budżecie nie ominą nauki i badań naukowych, poinformowały we wtorek wieczorem agencję Reutera brytyjskie źródła rządowe. Cięcia w tych dziedzinach będą jednak stosunkowo łagodne.

Według źródła, na które powołuje się Reuters, gabinet Camerona, mimo planowanych oszczędności, chce jednak wspierać długoterminowy wzrost gospodarki, a ponieważ "nauka ma zasadnicza rolę do odegrania w (budowaniu) przyszłej prosperity" środki na nią przeznaczone zostały "relatywnie oszczędzone" - powiedział przedstawiciel rządu.

Dlatego też budżet na naukę zostanie zmniejszony realnie w ciągu najbliższych czterech lat o dziewięć proc. Większość resortów rządowych będzie musiała poczynić oszczędności rzędu 25 proc.

Cięcia i oszczędności

Rządowy plan oszczędnościowy, który ma zlikwidować strukturalny deficyt budżetowy, zaprezentuje w całości w środę minister finansów George Osborne.

Wcześniej we wtorek Cameron ogłosił w Izbie Gmin, że wydatki na obronę zmniejszą się na okres najbliższych czterech lat realnie o 8 procent, ale nie spadną poniżej zalecanego przez NATO progu 2 procent produktu krajowego brutto premier David Cameron.

Również we wtorek brytyjscy związkowcy ostrzegli rząd premiera Camerona, że nie będą się biernie przyglądać planowanym przez rząd drastycznym redukcjom wydatków w ramach ograniczania deficytu budżetowego.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości