Cała ziemia już wykupiona

Najnowsze

sxc.huZiemi pod budowę deweloperzy mają mnóstwo. Teraz trzeba tylko budować

Mają tyle ziemi, że przez najbliższe kilka lat nie będą musieli szukać nowych działek. Rekordziści wśród deweloperów nazbierali już tyle terenów do swoich "banków ziemi", że metry kwadratowe liczone są w milionach. Do kupna jakiejś działki może ich skłonić jedynie naprawdę wyjątkowa okazja - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Deweloperzy mają teraz łącznie największy bank ziemi w historii. - Tylko ci giełdowi zgromadzili grunty na ok. 4,3 mln mkw. mieszkań i biur. Na działkach przeznaczonych pod osiedla mogą wybudować ponad 50 tys. mieszkań – szacuje prezes firmy doradczej ProDevelopment Łukasz Madej.

Rezerwy na kilka lat

Jeden z najbardziej prężnych deweloperów, firma J.W. Construction, w 2008 roku oddała do użytku "zaledwie" 2858 mieszań, a do września br. 1842. Jednak w zapasie, ma co najmniej kilka razy więcej lokali. Jak twierdzi Małgorzata Sroka-Szwarc z J.W. Construction Holding, zgromadzony przez firmę "bank ziemi" pozwala na wybudowanie ok. 900 tys. mkw. mieszkań, co daje ok. 15 tys. lokali. Jak do tego doszło? - W ciągu roku ceny najtańszych działek w stolicy spadły o 63 procent - tłumaczy dyrektor pionu ekonomicznego.

J.W. Construction wcale nie ma największych "zapasów". W portfelu Echo Investment jest ponad 3 mln mkw. ziemi w dwudziestu kilku miastach w Polsce i za granicą, grupa Polnord w swoim "banku ziemi" ma 1,5 mln mkw,a Gant – 0,7 mln. – To pozwala deweloperom swobodnie budować mieszkania nawet przez najbliższe kilka lat. W zależności od spółki może to być od trzech lat (np. Dom Development) nawet do siedmiu (np. Polnord) – ocenia Paweł Łuszcz z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku w "Rzeczpospolitej".

Ceny lecą w dół

Wszystko przez spadek cen spowodowany przez kryzys finansowy. Np. w stolicy ceny najtańszych gruntów zaczynają się dziś od 70 zł za mkw., podczas gdy przed rokiem na metr kwadratowy najtańszej parceli trzeba było wyłożyć 190 zł – wyliczają analitycy z portalu Szybko.pl. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie minimalna stawka za mkw. gruntu jest dziś trzykrotnie niższa niż przed rokiem.

Deweloperzy mają jednak jeden zasadniczy problem - spadł popyt w zakupach nieruchomości i działek. - Era łatwego zarabiania na gruntach już się skończyła – przyznaje prezes ProDevelopment - podsumował Łukasz Madej z ProDevelopment.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu