Cała Era w ręce Deutsche Telekom

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Cała Era w ręce Deutsche Telekom

Międzynarodowy koncern telekomunikacyjny Vivendi zgodził się za miliard 250 milionów euro zrezygnować z roszczeń o udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatorze sieci Era. Notowana w Paryżu spółka poinformowała o ugodzie z Deutsche Telekom w giełdowym komunikacie.

Spór o kontrolę nad polska spółką toczył się od dziesięciu lat. O możliwej ugodzie agencje informowały przed tygodniem.

Dziś porozumienie stało się faktem. Obejmuje ono wiele stron zaangażowanych w spór o PTC: Vivendi, Deutsche Telekom, Zygmunta Solorza-Żaka (głównego akcjonariusza Elektrimu) oraz wierzycieli Elektrimu (w tym Skarb Państwa).

Deutsche Telekom zostanie jedynym właścicielem Polskiej Telefonii Cyfrowej. To m.in. otwiera drogę do zmiany nazwy sieci Era na używaną przez niemieckiego operatora w wielu krajach markę T-Mobile.

Deutsche Telekom podał w komunikacie prasowym, że w ramach ugody zapłaci dodatkowe 1,4 mld euro na rzecz Elektrim i Vivendi, a łącznie z pierwszą kwotą w wysokości 0,7 mld euro, którą zapłacono już w roku 2006, DT płaci w sumie 2,1 mld euro za 51-proc. udział w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) oraz ostateczne zakończenie sporów prawnych.

Z porozumienia musiał ucieszyć się też polski rząd: Francuzi już domagali się od Skarbu Państwa 12 miliardów złotych za złamanie umowy o współpracy gospodarczej. Argumentowali, że ponoszone przez nich straty są wynikiem niefrasobliwości polskich sądów. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w komunikacie, że Vivendi i Deutsche Telekom zrzekną się też swoich roszczeń wobec Skarbu Państwa, a Elektrim, będący dłużnikiem Skarbu Państwa, zapłaci na jego rzecz 389,9 mln zł.

"Na tle inwestycji w PTC Vivendi wystąpiła z roszczeniem, a Deutsche Telekom zapowiedziała wystąpienie z roszczeniem, których łączna suma wynosiła 34 mld zł. Na mocy odrębnej ugody zawartej ze Skarbem Państwa inwestorzy całkowicie zrzekają się swoich roszczeń. Ponadto, znajdujący się obecnie w upadłości Elektrim, będący dłużnikiem Skarbu Państwa zapłaci na jego rzecz kwotę 389,9 mln zł. Wykonanie ugody wymaga jeszcze spełnienia warunków o charakterze formalnym" - podał resort.

Do formalnego zakończenia sporu potrzebne jest jeszcze zatwierdzenie ugody przez sąd. Vivendi spodziewa się, że nastąpi to do końca marca przyszłego roku.

Źródło: TVN CNBC, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24