Były właściciel "Rz" podał wyniki. Lepsze od oczekiwań rynku

Najnowsze

TVN 24Mecom był właścicielem spółki Presspublica, wydawcy m. in. gazety "Rzeczpospolita"

Europejska spółka wydawnicza Mecom Group, były właściciel dziennika "Rzeczpospolita" i Grupy Media Regionalne, podała swój szacunkowy zysk za ubiegły rok. Okazał się on znacznie powyżej prognoz - informuje Reuters. Firma dokonała restrykturyzacji i podkreśla, że spadek przychodów z reklam na najważniejszych dla niej rynkach - w Holandii i Danii - ustabilizował się.

Mecom poinformował, że zysk EBIDTA do koniec 2013 r. wyniósł 87 mln euro, wobec szacowanych wcześniej około 70 mln euro. Firma dodała, że wartość jej akcji wzrosła łącznie o 17 proc., co czyni ją jedną z najmocniej zyskujących na londyńskiej giełdzie.

Analitycy podkreślają, że zmodernizowane prognozy Mecomu są lepsze od tego, czego spodziewał się rynek.

Cięcia i dług

Mecom, który sprzedał majątek i dokonał cięć w celu zrównoważenia spadających przychodów z reklam, odnotował 12 proc. spadek kosztów operacyjnych (ok. 100 mln euro niższy niż rok wcześniej). Sprzedaż aktywów pomogła też wydawcy pozbyć się ok. 90 mln euro (netto) długu, pozostawiając go na poziomie 38 mln euro na koniec roku.

"Oczekuje się, że te programy restrukturyzacyjne dostarczą korzyści w wysokości co najmniej 55 mln euro rocznie" - informuje Mecom w oświadczeniu.

Spółka, która w Holandii wydaje takie gazety regionalne jak "De Gelderlander" i "De Stentor" poinformowała też, że spodziewa się obniżenia oprocentowania swojego zadłużenia oraz planuje zamknięcie swojej drukarni w Holandii, w celu zwiększenia zysku w 2014 roku.

W Polsce Mecom był właścicielem większościowego pakietu udziałów spółki Presspublica, wydawcy m. in. gazety "Rzeczpospolita" oraz do października ubiegłego roku częściowym właścicielem Grupy Media Regionalne.

Autor: mn//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24