Były prezes giełdy dostał nową pracę

Najnowsze

tvn24Ludwik Sobolewski był prezesem warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych od 2006 r.

Ludwik Sobolewski, który w styczniu został odwołany ze stanowiska prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jest nowym członkiem rady nadzorczej Zespołu Elektrowni PAK. Do rady nadzorczej wszedł również były prezes Telewizji Polskiej Wiesław Walendziak oraz Tomasz Zadroga, były szef Polskiej Grupy Energetycznej.

Ludwik Sobolewski został odwołany z funkcji prezesa GPW 17 stycznia 2013 r. po tym, jak "Puls Biznesu" napisał, że prezes giełdy zaangażował się w zdobywanie funduszy na produkcję filmu "Last Minute" w reżyserii Patryka Vegi. W filmie w jedną z głównych ról wcieliła się Anna Szarek - partnerka Sobolewskiego.

Odwołanie prezesa GWP

Jak podała gazeta, Sobolewski oraz jego bliski współpracownik Emil Stępień, który odpowiadał za rozwój rynku z NewConnect, mieli zwracać się do spółek notowanych na tym parkiecie z prośbami o wsparcie przedsięwzięcia. Maile wysyłane były ze służbowej poczty. Wzbudziło to obawy adresatów, że odmowa wpłynie na ich relacje z GPW. Działania Sobolewskiego oceniła rada giełdy, która po przeprowadzonym audycie uznała, że naruszył zasady etyczne. I zawiesiła go.

"Rzeczywistość ujawniona przez audyt przerosła to, co zostało opisane w naszym artykule. Emil Stępień zwrócił się do kilkudziesięciu podmiotów, a osobiste zaangażowanie Ludwika Sobolewskiego w proces pozyskiwania inwestorów nie ulega wątpliwości. Obaj wymienili w sprawie finansowania filmu dziesiątki maili. Co ważne, stroną inicjującą często był Ludwik Sobolewski, co przeczy jego tezie, że poszukiwanie inwestora było prywatną aktywnością Stępnia" - napisał na początku stycznia "Puls Biznesu".

Rada Giełdy po ukazaniu się artykułu odwołała Sobolewskiego z funkcji prezesa GWP.

Zasłużony prawnik

Sobolewski z wykształcenia jest prawnikiem. Na czele warszawskiej giełdy stał od 2006 r. Jak przypomniano w komunikacie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, w 2000 r. odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w tworzeniu podstaw polskiego rynku kapitałowego, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W skład Zespołu Elektrowni PAK wchodzą cztery elektrownie, które powstawały w okolicach Konina w latach 1958-1974. Obecnie spółka dostarcza ok. 8, 5 proc. mocy krajowej. Większość jej akcji posiadają podmioty należące do Zygmunta Solorza-Żaka (łącznie 52,67 proc.). 11,53 proc. udziałów należy natomiast do ING OFE.

Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni PAK prócz Sobolewskiego powołało do rady nadzorczej również Wiesława Walendziaka i Tomasza Zadrogę.

Autor: zś/k / Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24