Były premier Finlandii będzie komisarzem ds. gospodarczych Komisji Europejskiej

Najnowsze

The European ParliamentJyrki Katainen zastąpi swojego rodaka Ollego Rehna

Były konserwatywny premier Finlandii Jyrki Katainen zastąpi swego rodaka Ollego Rehna na stanowisku komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych - poinformował w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Rehn rezygnuje ze stanowiska, aby w przyszłym tygodniu objąć mandat eurodeputowanego w Parlamencie Europejskim - przypomniał szef KE.

Od 1 lipca

Katainen funkcję komisarza obejmie 1 lipca. Nie wiadomo, czy zachowa ją po wygaśnięciu obecnej kadencji Komisji Europejskiej 31 października br.

Jak pisze agencja dpa, Katainen liczy na to, że po wygaśnięciu kadencji uzyska ważne stanowisko w unijnych strukturach. Jeszcze w kwietniu ogłosił, że ustąpi z funkcji szefa rządu przed końcem czerwca, aby ubiegać się o stanowisko we władzach UE.

Ważna rola

Unijny komisarz do spraw gospodarczych i walutowych odgrywa ważną rolę w koordynowaniu budżetów i polityk gospodarczych 28 państw członkowskich UE. Uczestniczy też w nadzorowaniu programów ratunkowych przyznanych członkom strefy euro zagrożonym niewypłacalnością, np. Grecji. Uczestniczy też w regularnym spotkaniach ministrów finansów państw UE.

Katainen nie będzie jedynym tymczasowym komisarzem w dobiegającym końca składzie KE. W środę rozpoczęła się procedura nominowania polskiego kandydata, wiceministra finansów Jacka Dominika, na tymczasowego komisarza UE ds. budżetu; dotychczasowy komisarz Janusz Lewandowski został europosłem.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The European Parliament