Były komiksy, teraz będą lekcje

Najnowsze

TVN24.plKonkurs na komiks o tematyce ekonomicznej został rozstrzygnięty w marcu tego roku

Najpierw był konkurs na komiks o tematyce gospodarczej. Teraz ekonomiści z Fundacji FOR wraz z metodykami z Ośrodka Rozwoju Edukacji przygotowali scenariusze lekcji. Będą dystrybowane bezpłatnie wśród nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, prowadzących lekcje z podstaw przedsiębiorczości i z wiedzy o społeczeństwie.

"Dlaczego warto brać udział w wyborach?", "Przychodzi baba do lekarza, czyli o problemach finansów publicznych w Polsce", "Sam sobie szefem, czyli o korzyściach z prowadzenia własnej firmy" – takie będą tematy lekcji. Ich scenariusze powstały na podstawie komiksów i animacji, które w marcu wygrały II edycję konkursu zorganizowanego przez Fundację FOR wraz z Bankiem Zachodnim WBK.

Przypomnijmy, komiks "Przychodzi baba do lekarza" Łukasza Bogacza i Roman Gajewskiego zdobył Grand Prix w tym konkursie. Komiks zaczyna się tak, że na pytanie doktora "Co pani dolega?", baba mówi: "Boli mnie dziura w budżecie". Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków w sposób jak najbardziej atrakcyjny. Chodziło o dowcipne pokazanie prostych prawd, jak ta, że kiedy jest za dużo państwa w gospodarce, to dla ludzi nie wynika z tego nic dobrego.

Tematy lekcji o gospodarce

Przygotowanie scenariuszy lekcji oraz ich rozpowszechnianie wraz z materiałami pomocniczymi wśród nauczycieli - to kolejny etap. Podobnie jak w konkursie na komiks, tematyka lekcji poświęcona jest: dziurze budżetowej, korzyściom z prowadzenia własnej firmy i trudnościom w jej założeniu, wyjazdom Polaków do pracy za granicą, etyce pracy w socjalizmie i w gospodarce rynkowej, problemowi dlaczego warto głosować w wyborach, a także hasłu "Socjalizm czyli gospodarcza droga donikąd".

- Cieszymy się, że zorganizowany przez nas już po raz drugi konkurs staje się coraz bardziej popularny. Wierzymy, że poprzez przystępną formę, jaką jest komiks i animacja, uda nam się wzbogacić wiedzę o gospodarce polskich uczniów i przekonać ich jak ważna, i wcale nie nudna, jest ekonomia. Jednocześnie mamy nadzieję, że przygotowane wspólnie przez ekonomistów i metodyków scenariusze lekcji będą także interesujące i przydatne dla nauczycieli - mówi Alicja Defratyka z Fundacji FOR, koordynator projektu.

Fundacja FOR została założona w marcu 2007 roku przez prof. Leszka Balcerowicza, a jej głównym celem jest wspieranie działalności społecznej, naukowej i oświatowej sprzyjającej rozwojowi instytucji demokratycznych w Polsce, a także wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i wzrost zaangażowania obywateli w działania przyczyniające się do rozwoju kraju.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl