Najnowsze

Bydgoszcz sięga po fotowoltaiczny rekord

Najnowsze

plb.plLotnisko zarezerwowało już część terenu na potrzeby farmy

Na terenie portu lotniczego w Bydgoszczy ma zostać wybudowana farma fotowoltaiczna o mocy 25 MW. Inwestycja lotniska będzie rentowna, bo wsparta dotacją. Jej koszt sięgnie 225 mln zł – informuje "Puls Biznesu".

- Przy założeniu, że koszt budowy 1 MW to 9 mln zł, całkowity koszt budowy farmy wyniesie 225 mln zł. Dotacja może wynieść do 80 proc. wartości inwestycji - szacuje Joanna Sowińska, rzeczniczka Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

Działania wstępne

Lotnisko zarezerwowało już część terenu na potrzeby farmy. Wyprodukowana energia zapewni prąd ponad 7000 gospodarstw domowych, co przełoży się na przychód - rocznie ma sięgnąć nawet 21 mln zł. - Inwestycja w odnawialne źródło energii pozwoli wykorzystać tereny, które nie mogą być inaczej zagospodarowane ze względu na ograniczenia wynikające z funkcjonowania lotniska - mówi Tomasz Moraczewski, prezes bydgoskiego Portu Lotniczego. Bydgoski projekt ma, jak na polskie warunki, znaczącą skalę. Dotychczas największe inwestycje fotowoltaiczne w kraju nie przekraczały mocy 1,5 MW. Podobne instalacje, ale o mniejszej mocy, działają już na lotniskach w innych krajach, m.in. na niemieckim Weeze czy w Atenach.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: plb.pl