Bundesbank ostrzega przed bitcoinami. "Inwestorzy mogą stracić wszystkie pieniądze"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatTajemniczy twórca, wielkie zarobki, duże rozczarowanie. Oto historia bitcoinów

Bundesbank - niemiecki bank centralny ostrzegł o zagrożeniu płynącym z handlu bitcoinami, czyli popularną na świecie wirtualną walutą - poinformował we wtorek "Financial Times".

"Bitcoiny nie są objęte gwarancjami państwowymi i inwestorzy mogą stracić wszystkie swoje pieniądze. Bundesbank ostrzega o tych ryzykach" - powiedział członek zarządu banku Carl-Ludwig Thiele w rozmowie z Handelsblatt, cytowanej przez "FT". Jak dodał, europejskie banki centralne i nadzory finansowe coraz częściej poruszają w rozmowach kwestie fenomenu bitcoinów, choć jak dotąd rozmowy te kończą się tylko na ostrzeżeniach o ryzykach związanych z wirtualną walutą. W ubiegłym miesiącu bank centralny Chin sygnalizował, że będzie ograniczał możliwość obsługi transakcji bitcoinami przez duże instytucje finansowe. "(Bitcoin) nie posiada statusu prawnego waluty, i nie może (...) być w obrocie na rynku, jako waluta" - informował bank. O ryzyku związanym z wirtualną walutą informował również w ostatnich dniach m.in. centralny bank Malezji, podczas gdy francuski bank centralny ostrzegał w grudniu, że nie ma żadnych gwarancji, iż bitcoiny zostaną wymienione na prawdziwą walutę.

Wirtualny pieniądz

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel. Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu ograniczenie inflacji.

CZYM JEST BITCOIN I CO O NIM SĄDZI POLSKI RESORT FINANSÓW - CZYTAJ Od marca ub.r. jest on uważany przez prawo amerykańskie za internetową walutę i podlega regulacjom dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Antana