Budżet zgarnie 2 mld zł z resztówek?

Najnowsze

sxc.huIle zarobi Skarb Państwa na resztówkach?

Skarb Państwa może liczyć na niemal 2 mld zł ze sprzedaży resztówek, czyli mniejszościowych pakietów akcji firm znajdujących się w rękach państwa - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, zainteresowanie tymi akcjami na rynku jest ogromne.

Jak pisze "Rz" Skarb Państwa, sprzedając pakiet akcji Pekao, rozbudził nadzieje inwestorów na pozostałe mniejszościowe pakiety akcji. – Z informacji, jakie mamy od domów maklerskich, wynika, że cały czas zgłaszają się inwestorzy chętni na zakup 23 resztówkowych pakietów spółek notowanych na GPW – mówi „Rz” wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Najwięcej napływających zgłoszeń – i to do wszystkich domów maklerskich – dotyczy akcji Mondi Świecie, producenta papieru. Sporym zainteresowaniem cieszą się też dwie inne duże resztówki – BZ WBK i Citi Handlowego - pisze "Rz".

Czekając na hossę

Ministerstwo zamierza szybko sprzedać akcje firm, na które jest popyt. – Ostatnie trzy dni nie były udane (na giełdzie – przyp. red), więc wstrzymywaliśmy się z kolejnymi transakcjami, ale gdy tylko sytuacja zmieni się na korzyść, będziemy je realizować – dodaje Leszkiewicz.

Wcześniej na łamach „Rz” przedstawiciele resortu skarbu mówili o tym, że na razie ze względu na niską wycenę akcji Telekomunikacji Polskiej największa resztówka pozostająca w rękach rządu nie zostanie sprzedana. Wartość rządowego pakietu w TPSA to 846 mln zł.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu