Budzanowski do dymisji? Działania ws. LOT premiera "nie satysfakcjonują"

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24Premier Donald Tusk i minister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas posiedzenia rządu.

Premier Donald Tusk nie jest zadowolony z działania ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego w sprawie PLL LOT. Szef rządu nie chciał powiedzieć, czy to oznacza, że zdymisjonuje ministra.

Tusk był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy postawił ministrowi Budzanowskiemu ultimatum w sprawie LOT. Podczas ostatniego posiedzenia rządu Tusk powiedział bowiem ministrowi, że "muszą poważnie porozmawiać".

- Dotychczasowe działania ministra Budzanowskiego w sprawie LOT mnie nie satysfakcjonują - rzucił krótko Tusk. Nie wyjaśnił, co mu się dokładnie nie podoba. Nie odpowiedział też na pytanie, czy zdymisjonuje Budzanowskiego.

Wielomilionowe straty

Na początku stycznia szef MSP Mikołaj Budzanowski powiedział, że strata PLL LOT na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln zł. Według różnych szacunków, m.in. związkowców, strata może sięgnąć nawet 300 mln zł. Jeszcze w ub.r. spółka planowała, że zamknie rok zyskiem w wysokości 52,5 mln zł. Minister Budzanowski wraz z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim i ministrem transportu Sławomirem Nowakiem tworzą zespół, który - jak mówił niedawno rzecznik rządu Paweł Graś - pracuje nad wariantowymi rozwiązaniami dotyczącymi PLL LOT.

We wtorek wiceminister skarbu Rafał Baniak mówił, że sprawa przyszłości PLL LOT jest jeszcze przedmiotem pogłębionych analiz, dlatego MSP nie mogło zgłosić tego punktu do porządku wtorkowych obrad rządu.

Prośba o pomoc

W poniedziałek otwarto koperty z nazwiskami osób startujących w konkursie na prezesa PLL LOT oraz na członka zarządu ds. handlowych, ogłoszonym przez radę nadzorczą PLL LOT po tym, jak odwołała w grudniu 2012 r. prezesa spółki Marcina Piróga. Na stanowisko prezesa spółki aplikacje złożyło 31 osób, a na członka zarządu ds. handlowych - 10. Zanim odwołano Piróga, zarząd przewoźnika w związku z trudną sytuacją spółki wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej. W pierwszej transzy poprosił o 400 mln zł, w sumie ma to być ok. 1 mld zł. Pod koniec grudnia resort skarbu przelał spółce 400 mln zł pożyczki. Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

Autor: MACmtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24