"Budryk" wznowił wydobycie węgla

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Górnicy z "Budryka" wzięli się do pracy

Wznowiono wydobycie węgla na dwóch ścianach w kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Trzecia ściana ma ruszyć w ciągu najbliższych kilku dni. Z powodu strajku w kopalni nie wydobywano węgla przez 1,5 miesiąca.

Informację o uruchomieniu pierwszej ściany przekazał rzecznik kopalni Mirosław Kwiatkowski. O uruchomieniu drugiej ściany poinformowali dwie godziny później związkowcy z kopalni. - Wydobycie na obu ścianach idzie pełną parą – zapewnił Grzegorz Bednarski ze związku zawodowego "Kadra".

- Co prawda teraz mamy kłopoty z urządzeniami, które odmawiają posłuszeństwa w związku z dużą ilością wody w urobku, ale są to przejściowe trudności. W każdym razie, obie ściany są uruchomione – potwierdził Kwiatkowski.

Jednak uruchomienie wydobycia na trzeciej ścianie może okazać się większym problemem. Jak informował w piątek Wyższy Urząd Górniczy, wyrobiska w jej rejonie z powodu przerwy w wydobyciu są tak obniżone, że uniemożliwia to poruszanie się tam kombajnu. Według Bednarskiego, ściana ta powinna ruszyć w ciągu dwóch dni.

Po 1,5-miesięcznym strajku, w czwartek w kopalni zawarto porozumienie płacowe, a następnego dnia kopalnia wznowiła pracę. Od tego czasu trwały przygotowania do wznowienia wydobycia. Chodzi m.in. o zwiększenie wysokości ścian i wyrobisk przyścianowych, sprawdzenie stanu bezczynnych dotychczas urządzeń oraz przywrócenie prawidłowej wentylacji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24