Budownictwo społeczne zdefiniowane

Najnowsze

7 proc. VAt tylko za mieszkania od deweloperów i spółdzielni

Rząd zaakceptował definicję budownictwa społecznego. Wciąż jednak nie znamy niuansów zawartych w przepisach - komunikat Centrum Informacyjnego rządu nie wychodzi poza to, co już było znane z zapowiedzi - i przecieków...

7-procentowa stawka VAT obejmie mieszkania do 120 m kw. i domy rodzinne do 220 m kw. kupowane od deweloperów i spółdzielni, a także remonty budynków wielomieszkaniowych, jednorodzinnych oraz noclegowni - czyli wszystko zgodnie z prognozami.

CIR podaje, że wyższa 22-proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity. Pojęcie budownictwa społecznego obejmie również noclegownie i domy dla bezdomnych.

Na 7-procentowy VAT załapią się jeszcze naprawy elewacji, dachu, klatki schodowej, instalacji, wymianę okien i drzwi wyjściowych w budynkach wielomieszkaniowych. Nie będzie ona dotyczyła natomiast budowy garaży, miejsc parkingowych, obiektów rekreacyjnych (np. basenów, czy siłowni) oraz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Komunikat nie rozwiewa natomiast wątpliwości co do opodatkowania wykończenia mieszkań kupionych w stanie surowym, czy też remontu używanego mieszkania.

- Stawka 7 proc. nie może być stosowana przy budowie domów stawianych tzw. systemem gospodarczym (budowanych "na własną rękę"), ponieważ tacy inwestorzy nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług - podano w komunikacie CIR.

Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie Unii Europejskiej.

Źródło: PAP, APTN