Budowa bloków w Opolu ruszy 1 lutego. Wydamy na to 12 mld zł

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatNowe bloki energetyczne w Opolu

11,6 mld złotych ma kosztować budowa nowych bloków w Elektrowni Opole. Dziś rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej zatwierdziła program finansowania projektu. Dzięki temu prace budowlane mogą rozpocząć się zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego tego roku. - Prace nad urentownieniem projektu budowy bloku energetycznego w Opolu zostały zakończone - mówi minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

PGE SA poinformowało, że zarząd zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego, potwierdzające zamiar rozpoczęcia budowy 1 lutego tego roku. Bloki nr 5 i 6 na węgiel kamienny mają dostarczać w sumie 1800 MW; budowa jednego ma potrwać 54 miesiące, a drugiego - 62 miesiące.

W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach "zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego – nie tylko w Polsce, ale i w Europie".

Chodzi o obszary systemowych zmian na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej i projektowane regulacje dotyczących odnawialnych źródeł energii. Ma to racjonalizować rozwój tego sektora w Polsce i kierunki europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności interwencje w systemie handlu emisjami CO2.

Najnowocześniej w Europie

Z planów spółki wynika, że za pięć lat powstać mają najnowocześniejsze konwencjonalne moce wytwórcze w Europie. - Jestem przekonany, że aby projekt był realizowany, musi być rentowny, zgadzam się też z głosami, że państwo powinno jasno określić swoją politykę energetyczną. Prace nad takim dokumentem trwają w Ministerstwie Gospodarki - powiedział PAP minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Szczegóły projektu inwestycyjnego w Opolu zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Premier w akcji

W kwietniu ubiegłego roku PGE ogłosiła rezygnację z projektu Opole II, jako nierentownego. W kolejnych miesiącach decyzja spotka się z dezaprobatą rządu i protestami m.in. lokalnej społeczności, związków zawodowych i biznesu.

W czerwcu 2013 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd znajdzie sposoby i środki, by Opole II powstało, a Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny ws. dostawy węgla do przyszłych nowych bloków.

Autor: bgr//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | PGE