Najnowsze

Brytyjskim bankom brakuje pieniędzy. Muszą znaleźć 121 mld funtów

Najnowsze


Brytyjskie banki w ciągu najbliższych sześciu lat muszą uzupełnić niedobór rezerw szacowany łącznie na 121 mld funtów. Takie wymagania stawiają nowe zasady zarządzania ryzykiem określone w porozumieniu Bazylea III przyjętym przez Unię Europejską.

Według "Sunday Telegraphu", który powołuje się na 414. stronicowy dokument konsultacyjny regulatora rynku finansowego PRA (Prudential Regulation Authority) największy niedobór występuje w 25. dużych bankach brytyjskich i towarzystwach hipotecznych. Wymóg uzupełnienia rezerw obejmuje też światowych gigantów, działających na brytyjskim rynku - Goldman Sachs i JP Morgan.

Procenty warte miliardy

Zgodnie z III porozumieniem bazylejskim z 2010 r. współczynnik wypłacalności w stosunku do funduszy podstawowych został podniesiony do 6 proc., zaś podstawowe minimum rezerw własnych w stosunku do aktywów obciążonych ryzykiem ma sięgnąć 4,5 proc. Drugi z tych wskaźników (ang. a minimum common tier one capital ratio) brytyjskie banki mają osiągnąć w dwóch etapach (4 proc. w 2014 r.) oraz 4,5 proc. w 2015 r. Uprzednie minimum rezerw własnych wysokiej jakości w postaci akcji i gotówki do aktywów obciążonych ryzykiem wynosiło 2 proc. "Dobrze skapitalizowane i prężne banki mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia stabilizacji sektora finansowego i wsparcia wzrostu" - cytuje tygodnik szefa PRA Andrew Bailey'a. W ub. miesiącu PRA ujawniła, iż osiem największych brytyjskich banków kredytowych m. in. Barclays, Lloyds i Royal Bank of Scotland miały niewystarczające własne rezerwy kapitałowe oszacowane łącznie na 27,1 mld funtów.

Do akcji wkraczają akcje

Barclays Bank ogłosił w tych dniach, że niedobór rezerw szacowany na 12,8 mld funtów uzupełni m. in. emisją akcji i obligacji wymienialnych na akcje. Bazylea III wprowadza m. in. wymóg dodatkowego buforu kapitałowego, którego rolą jest pokrywanie strat przez banki w okresie kryzysów i napięć ekonomicznych oraz współczynnik lewarowania mający na celu ograniczenie zakresu finansowania w stosunku do kapitału wyjściowego.

Autor: rf//kdj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości