Brytyjskie wydobycie ropy i gazu hamuje. Nadchodzi załamanie?

Najnowsze

www.bp.comPlatforma BP na Morzu Północnym

Wydobycie ropy i gazu w brytyjskiej strefie Morza Północnego spadło w 2013 roku o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku, czyli znacznie mniej niż prognozowany spadek o 22 proc. – poinformowała organizacja branżowa Oil & Gas UK.

W 2013 roku średnie wydobycie ropy i gazu wyniosło w Wielkiej Brytanii 1,43 mln baryłek ropy dziennie. Tymczasem latem zeszłego roku Oil & Gas UK, organizacja zrzeszająca spółki działające w brytyjskim sektorze poszukiwań i wydobycia węglowodorów, prognozowała spadek wydobycia nawet o 22 proc. Według organizacji, ograniczenie spadku wydobycia było możliwe dzięki większemu naciskowi spółek na poprawę efektywności. W efekcie spadek był w zeszłym roku najmniejszy od trzech lat.

Załamanie na horyzoncie

Organizacja przestrzega jednak, że nie oznacza to przełamania niekorzystnego trendu w wydobyciu ropy i gazu na brytyjskim szelfie. Zauważa, że w zeszłym roku wykonano tam zaledwie 15 odwiertów poszukiwawczych, co może zapowiadać kolejne załamanie w zakresie wydobycia węglowodorów. Oil & Gas UK używa nawet określenia „największe wyzwanie dla brytyjskiego sektora naftowego od 50 lat”. Zdaniem organizacji niezbędnym warunkiem do powstrzymania prognozowanego odpływu inwestycji jest rozszerzanie ulg podatkowych dla firm zainteresowanych eksploatacją coraz trudniej dostępnych, a co za tym idzie droższych złóż. Już w 2014 roku połowa nakładów inwestycyjnych ma zostać przeznaczona właśnie na projekty objęte ulgami podatkowymi.

Ulgi za szukanie ropy

Według organizacji działające na brytyjskim szelfie spółki planują zainwestować w projekty wydobywcze w najbliższych latach 39 mld funtów. Kolejne 35 mld funtów może zostać przeznaczone na zagospodarowanie mniejszych projektów, które najbardziej cierpią na spadającej ekonomice wydobycia.

To właśnie te projekty powinny, zdaniem organizacji, otrzymać kolejne ulgi podatkowe. Inaczej ich zagospodarowanie może okazać się nieopłacalne a pieniądze przeznaczone na te projekty zostaną zainwestowane w innych rejonach świata. Według Oil & Gas UK w 2014 roku wydobycie ropy i gazu będzie wynosić pomiędzy 1,4 a 1,5 mln baryłek dziennie. Do 2018 roku ma ono wzrosnąć do poziomu 1,7 mln baryłek dziennie.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.bp.com