Brytyjska stopa bezrobocia bez zmian. ale pracujących rekordowo dużo

Najnowsze


Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie trzech miesięcy do stycznia wyniosła 7,2 proc., czyli w osiagnęła podobną wysokość, jak w ostatnim kwartale 2013 roku. Co ciekawe, wzrosła liczba pracujących, a spadła tych ubiegających się o zasiłek.

Dla porównania stopa bezrobocia w USA wynosi 6,7 proc., podczas gdy w strefie euro 12 proc. Zgodnie z ogłoszonymi przez Narodowe Biuro Statystyczne danymi, liczba pracujących wzrosła o 105 tys. do rekordowych 30,2 mln. Z kolei liczba bezrobotnych spadła o 63 tys. osób do 2,33 mln.

Stopa została, ale jest spadek

Co ciekawe, mimo niezmiennej stopy, po raz 16 z rzędu spadła także liczba wniosków o zasiłki. Zgłoszono ich o 33,9 tys.mniej, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań rynku, który spodziewał się spadku o 27,6 tys. Wzrost płac w okresie od listopada do stycznia wyniósł 1,4 proc. wobec 1,2 proc. w ostatnim kwartale 2013 roku. Jak informuje Bloomberg, najnowsze dane z brytyjskiego rynku pracy są kolejnym argumentem dla Banku Anglii przemawiającym za utrzymaniem stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie. Do ich podwyżki nie zmusza inflacja, która wynosi 1,9 proc.

Jak wygląda wielkość bezrobocia w Polsce?

Bezrobocie w górę. Ale wzrosła też sprzedażTVN24 Biznes i Świat,

Autor: rf/klim/ / Źródło: Bloomberg