Brytyjscy krezusi coraz bogatsi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Hindus Lakshmi Mittal najbogatszym Brytyjczykiem

Majątek tysiąca najzamożniejszych Brytyjczyków powiększył się w ciągu minionego roku o 30 proc., do 333,5 mld funtów - podał tygodnik "Sunday Times". Po raz szósty z rzędu liderem rankingu jest Lakshmi Mittal, zamieszkały w Londynie indyjski magnat stalowy.

Publikowany od 22 lat ranking "Sunday Times" opiera się wyłącznie na majątku możliwym do zidentyfikowania. Uwzględnia wartość m.in. nieruchomości, udziałów w spółkach czy dzieł sztuki, lecz nie obejmuje pieniędzy zdeponowanych na rachunkach bankowych.

Z rankingu wynika, że liczba mieszkających na Wyspach miliarderów wzrosła w ciągu roku z 43 do 53, przy czym 24 z nich to obcokrajowcy. Wyraźnie, z 50,8 do 54,5 proc., wzrósł udział 100 najzamożniejszych Brytyjczyków w łącznym majątku wszystkich bogaczy figurujących na liście.

"Przyjezdni" umieją zarabiać

I tak majątek Mittala, prezesa koncernu hutniczego ArcelorMittal, ocenia się obecnie na niemal 22,5 mld funtów. Rok temu było to niespełna 11 mld funtów.

Na drugim miejscu tegorocznej listy bogaczy, podobnie jak rok wcześniej, uplasował się zamieszkały w Wielkiej Brytanii rosyjski biznesmen Roman Abramowicz, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea. "Sunday Times" oszacował jego fortunę na 7,4 mld funtów.

Najzamożniejszym rodowitym Brytyjczykiem jest książę Westminsteru Gerald Grosvenor, którego majątek - głównie w postaci nieruchomości - ocenia się na 6,7 mld funtów.

Brytyjska królowa Elżbieta II uplasowała się na 245. miejscu z fortuną ocenianą na 290 mln funtów. To o 20 mln funtów więcej niż przed rokiem.

Największy skok w rankingu odnotował pochodzący z Indii Anil Agarwal, prezes koncernu górniczego Vedanta Resources, który awansował z 60. pozycji na 10.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24