Brytyjczyk oszczędził na królowej 7 pensów

Najnowsze

Aktualizacja:

Utrzymanie rodziny królewskiej kosztowało przeciętnego brytyjskiego podatnika w zeszłym roku 62 pensy (równowartość 75 eurocentów) - podał Pałac Buckingham. To suma o 7 pensów mniejsza niż rok wcześniej.

Na utrzymanie królewskiego dworu wydano w zeszłym roku 38,2 milionów funtów (46,3 mln euro), czyli o ok. 3 mln mniej niż rok wcześniej. Jak podano, dwór "również odczuł trudny gospodarczy klimat" i podjął działania oszczędnościowe, miedzy innymi zamrażając liczbę zatrudnionych. Budżet na rok obliczeniowy 2009-10 jest o 7,9 proc. niższy niż poprzedni.

Mimo to przeciwnicy monarchii w dniu publikacji danych demonstrowali przed Pałacem Buckingham, żądając większej przejrzystości w królewskich finansach. - Chcemy wiedzieć, jak wiele publicznych pieniędzy jest marnotrawionych w czasie, gdy rządowe wydatki są obcinane - wyjaśniał Graham Smith z organizującej protest grupy Republic.

Królowa otrzymuje z podatków Brytyjczyków 7,9 mln funtów rocznie na opłacenie służby i pokrycie innych wydatków. W ubiegłym roku królowa wydała dodatkowo 6,5 mln funtów z funduszu rezerwowego, tworzonego przez lata ze środków, zaoszczędzonych, gdy królewskie wydatki były mniejsze.

Źródło: AP, AFP