Brytyjczycy przejęli największego dostawcę energii w Irlandii

Najnowsze

sxc.huCałkowita wartość prywatyzacji irlandzkiej spółki wyniosła 920 mln funtów

Brytyjski koncern Centrica, właściciel m.in. spółki British Gas, sfinalizował przejęcie największego irlandzkiego dostawcy energii elektrycznej i gazu Bord Gáis Energy (BGE). Całkowita wartość prywatyzacji irlandzkiej spółki wyniosła 920 mln funtów.

Centrica przejęła BGE w ramach konsorcjum, w którego skład wchodzą jeszcze spółki ICON Infrastructure Partners oraz Brookfield Renewable Energy Partners.

Pierwsza z nich przejmie sieć dystrybucji gazu w Irlandii Północnej zaś druga nabyła prawa do farm wiatrowych należących do irlandzkiej spółki.

Były monopolista

Sama Centrica przejmie natomiast około 700 tys. dotychczasowych klientów Bord Gáis Energy oraz elektrownię gazową Whitegate. Bord Gáis Energy była do niedawna rynkowym monopolistą w zakresie dostaw gazu w Irlandii. W efekcie reform rynkowych przeprowadzonych w tym kraju w pierwszej dekadzie XXI wieku spółka musiała zadowolić się mniej więcej 50 proc. udziałem w rynku. W 2009 roku spółka weszła także na rynek dostaw energii elektrycznej i w chwili obecnej dostarcza prąd do około 300 tys. gospodarstw domowych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu