Brytyjczycy obetną zasiłki. Chcą zaoszczędzić 25 mld funtów

Najnowsze

Aktualizacja:
Wikipedia (CC BY SA) | MgimelfarbBrytyjski parlament będzie likwidował zapomogi

Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne ostrzegł, że w nowej kadencji parlamentu w latach 2015-20 cięcia wydatków rządowych sięgną 25 mld funtów, z czego ok. 12 mld stanowić będą redukcje wydatków na świadczenia socjalne w latach 2015-17.

Wypowiadając się w poniedziałek w Birmingham, Osborne ostrzegał, że rok 2014 będzie dla Brytyjczyków "rokiem bolesnych prawd", ponieważ finanse publiczne nie zostały jeszcze uzdrowione. W tym kontekście wskazał na wciąż wysokie mimo czterech lat zaciskania pasa, przekraczające 100 mld funtów rocznie, potrzeby finansowe budżetu, które rząd zaspokaja emisją obligacji.

Czas trudnych wyborów

- Budżet socjalny nie może być chroniony przed dalszymi istotnymi cięciami – zaznaczył Osborne. Dodał, że "to początek debaty nad trudnymi wyborami, których nie da się uniknąć". - Tylko zmniejszając nakłady na świadczenia socjalne przyszły rząd zdoła uniknąć cięć w takich dziedzinach, jak oświata, dużych podwyżek podatków, czy zwiększania zadłużenia – zaznaczył. Wśród sugerowanych cięć Osborne wymienił likwidację zapomogi mieszkaniowej dla osób poniżej 25. roku życia (roczny koszt to według BBC ok. 2 mld funtów) i ograniczenie dostępu do lokali socjalnych dla osób zarabiających powyżej 65 tys. funtów rocznie (roczne oszczędności to kilkaset milionów).

Program "tanie państwo"

Celem rządu jest usunięcie strukturalnego deficytu budżetu do roku obrachunkowego 2018-19, co w najbliższych czterech latach (od kwietnia 2014 do końca marca 2018 r.) wymaga dużego zmniejszenia wydatków. Efektem ma być mniejsze i tańsze państwo. Think tank IFS (Institute for Fiscal Studies) sądzi, że redukcja wydatków o 25 mld. funtów będzie trudna do osiągnięcia, zwłaszcza jeśli rząd wykluczy z cięć służbę zdrowia, oświatę i przywileje emerytów. W ocenie komentatorów Osborne już teraz chce ustalić ramy politycznej debaty przed wyborami w 2015 roku. Jeśli opozycyjni laburzyści nie poprą jego planów cięć, to narażą się na zarzut braku odpowiedzialności za finanse publiczne. W 2014 roku gospodarka brytyjska może odnotować wysokie tempo wzrostu. Przewiduje się 2,4 proc., wobec 1,4 proc. oczekiwanych w 2013 roku.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Mgimelfarb