Brytyjczycy głosują. Zabezpieczenie praw Polaków "dużym problemem"

Najnowsze

Kwestia zabezpieczenia praw Polaków "dużym problemem"TVN24 BiS
wideo 2/3

Niezależnie od tego, kto wygra te wybory, a zakładam, że wybory wygrają konserwatyści, niewiele zmieni się w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedziała w programie "Otwarcie Dnia" Agata Gostyńska-Jakubowska z Centre for European Reform.

W Wielkiej Brytanii trwają przedterminowe wybory parlamentarne, w których Brytyjczycy wybiorą 650 posłów do Izby Gmin. Według sondaży rządząca Partia Konserwatywna ma duże szanse na utrzymanie bezwzględnej większości.

Zabezpieczenie praw po Brexicie

Negocjacje Brexuitu zaczną się najprawdopodobniej 19 czerwca. Zdaniem Agaty Gostyńskiej-Jakubowskiej, ewentualna zmiana władz jest bardzo mało prawdopodobna, a obie strony - zarówno unijna i brytyjska - są przygotowane do wymiany dokumentów negocjacyjnych.

- Wielka Brytania to jest kluczowy sojusznik. Ewentualna zmiana - myślę, że mało prawdopodobna - zaniepokoiłaby Warszawę - powiedziała ekspertka.

Przypomniała, że zarówno konserwatyści, jak i Partia Pracy wskazywali w czasie kampanii wyborczej, że zależy im na zabezpieczeniu praw obywateli Unii Europejskiej, którzy żyjąc na Wyspach. Partie są zgodne też w kwestii utrzymania praw obywateli Wielkiej Brytanii żyjących w UE, a Torysi to jeszcze bardziej podkreślają.

- To będzie bardzo dużym problemem, gdyby na stanowisku premiera utrzymała się Theresa May, to jest kwestia zabezpieczania praw Polaków żyjących na Wyspach - podkreśliła.

Przypomniała, że Bruksela ma dość twarde stanowisko w tej sprawi: chce jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który pilnowałby tych praw. To z kolei jest nie do zaakceptowania dla Partii Konserwatywnej, zwłaszcza dla jej eurosceptycznego skrzydła.

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 10.00.

Autor: tol/ms / Źródło: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: