Bruksela radzi: Pogódźmy się z drogą ropą

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huKE: Ropa już nigdy nie będzie tania

W obliczu fali protestów przeciwko rosnącym cenom paliw, Komisja Europejska zgodziła się w środę na udzielenie przez kraje pomocy najbardziej dotkniętym przez podwyżki grupom społecznym. Ostrzegła jednak, że ceny pozostaną wysokie i trzeba się do tego po prostu dostosować.

- Rosnące ceny paliw zmniejszają siłę nabywczą wszystkich obywateli UE, a największy wpływ mają na rodziny o najmniejszych dochodach. Wierzę, że możemy sprostać temu wyzwaniu dzięki zorganizowanej odpowiedzi na poziomie UE – połączonej być może także z ukierunkowanymi działaniami z zakresu polityki społecznej, podejmowanymi przez państwa członkowskie - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Pomoc tylko najbardziej potrzebującym

Komisja zaznacza jednak, że w celu zniwelowania wpływu wysokich cen paliw państwa członkowskie mogą podejmować tylko takie inicjatywy, których celem byłoby udzielenie wsparcia "tym gospodarstwom domowym, które najbardziej ucierpiały w wyniku wzrostu cen". - Te inicjatywy, o charakterze przejściowym, powinny stanowić część skoordynowanej strategii i powinno się unikać działań zakłócających funkcjonowanie rynku wewnętrznego lub naruszających zasady racjonalnej polityki fiskalno-monetarnej - podkreśla KE.

Jest drogo więc oszczędzajmy

Zdaniem KE, nie ma szans, by ceny ropy wróciły do niskiego poziomu. Dlatego Barroso powiedział, że trzeba się do nich "dostosować strukturalnie", a najlepszym sposobem jest efektywniejsze wykorzystanie energii i odejście od zużycia tradycyjnych surowców na rzecz odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, wiatr czy woda.

- Musimy oszczędzać energię i dywersyfikować jej dostawy. Dzięki temu możliwe będzie zareagowanie w sposób skoordynowany na problem rosnących cen ropy naftowej i energii. Jeżeli będziemy działali szybko i w sposób zdecydowany, będziemy mogli zwiększyć odporność naszych obywateli i przedsiębiorstw na wzrost cen paliw oraz utrzymać naszą obecną jakość życia i konkurencyjność - oświadczył Baroso.

Jedyne zapowiadane przez KE propozycje legislacyjne dotyczą zmian w dyrektywie o opodatkowaniu energii i w dyrektywie o eurowinietach, które mają zachęcać do zwiększenia efektywności energetycznej. Ponadto KE zamierza przedstawić jesienią sprawozdanie na temat możliwości wykorzystania zachęt podatkowych, w tym zmniejszenia niektórych stawek VAT, w celu zachęcania do oszczędzania energii.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu