Bruksela odrzuca polski plan emisji CO2

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24KE odrzuciła polskie plany emisji CO2

Komisja Europejska odrzuciła polski plan emisji CO2 na lata 2008-2012. Uznała, że zaproponowane przez Polskę 284,6 mln ton dwutlenku węgla dla polskich przedsiębiorstw, to zbyt wysoka kwota.

Komisja Europejska zaapelowała w piątek do Polski o bezzwłoczne przedstawienie nowego planu emisji CO2 dla polskich przedsiębiorstw. Ministerstwo środowiska zapowiedziało, że podejmie decyzję w tej sprawie po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji Komisji Europejskiej.

- Ta decyzja nas nie zaskoczyła. Mamy jeszcze parę miesięcy na zastanowienie się jakie kroki podjąć. Dziś trochę na to za wcześnie - skomentował Mikołaj Dowgielewicz, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, pytany o odrzucenie planów na konferencji prasowej w Brukseli.

Premier o decyzji Polski ws klimatu (TVN24)TVN24

Negocjujemy dalej

Odrzucając palny Polski, KE nie wykluczyła, że ostateczny plan emisji, który zaakceptuje w ciągu trzech miesięcy od przedstawienia propozycji Polski, będzie zakładał niższe emisje niż 208,5 mln ton rocznie.

Taką kwotę proponowała nam KE już wcześniej, ale nasz rząd uznał ją za zbyt niską i zgłosił sprawę do unijnego sądu. We wrześniu Polska wygrała proces z KE ws. limitów CO2. Trzeba jednak podkreślić, że sąd nie zakwestionował wówczas wysokości limitu, ale procedurę jej ustalenia przez KE.

Oprócz planu Polski, akceptacji KE nie uzyskał jedynie plan estoński.

Źródło: PAP, TVN24, Wprost, Polityka, Newsweek, Gazeta Wyborcza, Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24